Halsizlik ve ayaklarda üşüme şikayetim var.

Hocam merhaba , 4 gündür halsizlik , ayaklarda üşüme , burun tıkanıklığı ve gözlerde bulanık görme mevcut , tahlillerim ektedir yorumlarınızı rica ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Sonuçlarınızı inceledik. Açlık kan şekeri değeriniz 115, bu değer yüksek. Şeker hastalığı yönünden risk altında olabilirsiniz. Kolesterol, kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliserit değerleriniz de yüksek. Kan yağlarındaki bu yükseklik de şeker hastalığı yönünden riskinizi gösteriyor. Bu değerlerin muayene ile araştırılması ve gerek görülürse ilave testler istenmesi amacıyla bir dahiliye veya daha ideal olarak endokrinoloji uzmanına başvurmanız uygun olacak.

Ayrıca böbrek fonksiyonları hakkında fikir veren eGFR değerinizde düşük. eGFR değeriniz 79 çıkmış. Bunun 90 ve üstü olması gerek. Böbrek gonksiyonlarınızda bir bozukluk olabilir. Bunun araştırılması için tercihen bir nefroloji veya dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz.

Gözlerde bulanık görme ile ilgili bu tahlillerden bir bilgi alamayız bunun için bir göz hastalıkları doktoruna muayene olmanız gerekiyor.

WBC değerinizde 11.34 çıkmış tam kan sayımı tahlilinde aşırı bir yükseklik olmasa da enfeksiyon varlığı yönünden bir bilgi veriyor. Bu dönemde bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Burun tıkanıklığı ve halsizlik de buna bağlı olabilir.

Ancak halsizlik ve ayaklarda üşüme gibi şikayetler için ise kanda demir tahlili, demir depolarını gösteren ferritin tahlili ile vitamin b 12, d vitamini ve folik asit gigi tahlilleri de yaptırmanızda fayfa var. Vitamin eksikliği veya demir eksikliği gibi durumlarda bu tür şikayetler olabilir.

Bunlar dışında sonuçlarınızda kayda değer bir sorun görülmüyor.

Geçmiş olsun dileklerimizle,