Hamilelik şüphem vardı, doktorum benden Beta HCG testi yaptırmamı istedi, bu test idrarda yapılan gebelik testlerine göre daha mı güvenlidir?

Tahlil.com Cevabı : Beta HCG hormonu salınması gebelikte ciddi oranda artmaktadır.Bu hormonun idrar veya kanda gösterilmesi gebelik için spesifiktir.İdrar testleri Beta HCG’nin varlığını veya yokluğunu saptayabilirken,kan testleri Beta HCG’nin kandaki seviyesini de saptamaktadır.Bu sayede gebelik şüphesinde henüz adet gecikmesi olmadan bile kanda Beta HCG seviyesi saptanarak gebeliğin erken tanısı koyulabilir.