Hangi hastalığın belirtileri tahlil sonuçlarım?

Tüm vücut, eklem, kemik, özellikle yumuşak dokularda şiddetli ve devamlı ağrı var, bunlarla birlikte tahlil sonuçlarım da değerlendirilince sonucu yorumlayıp yönlendirir misiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Sedimantasyon testi ile birlikte CRP testinin yüksek çıktığı durumlarda ilk olarak akla enfeksiyon ihtimali gelir. Buna yönelik doktorunuz ilave tahliller isteyebilir. İdrar tahlilinizde de eritrosit görülmüş. Bu idrar yollarınızda kum dökme, taş veya enfeksiyon gibi bir durumu akla getirir. Doktorunuz bu yönde de ilave tahliller isteyebilir. Bu konuda bir üroloji doktoruna danışabilirsiniz. RF değerinizdeki hafif de olsa yükseklik romatizmalbir hastalığı gösterebilir. Eklem, yumuşak dokularda ve kemikte olan ağrı da bu tahlilin yüksekliği sebebiyle olabilir. CRP değerinizdeki yükseklik de bunu destekleyebilir. Bu konuda ideal olarak bir romatoloji ve/veya fizik tedavi uzmanı doktora başvurmanız uygun olabilir. EO yani eosinofil değeriniz de yüksek bu sonuç da allerjik bir hastalık yönünden riskli olduğunuzu alerjik bir yapınız olduğu konusunda bilgi verebilir.

Son olarak Vitamin B 12 değeriniz düşük. Bu yönde bir tedavi olmanız gerekecek. Doktorunuz Vitamin B12 içeren bir ilaç tedavisi başlayacaktır.

Bunun dışında diğer tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir sorun görülmüyor.