Hangi test en erken HIV tanısını koydurur?

Soru:Sitenizdeki bilgileri bol bol okuma fırsatı buldum.testler hangi sürede yapılır sayfasını bol bol okuyarak şüpheli ilişkden 53 gün sonra dktr kontrolnde test yaptırdm.p24 antijen 0,01-hiv1/2 antikor 0,03 elfa yöntemyle çalışılmıştr.tabii ki hangi test bilmyorum.doktoru aradım vidas dedi..

Tahlil.com Cevabı : Tahlil yorumlama hizmeti veren sitemize şüpheli cinsel ilişki sonrası AİDS (HIV)  korkusu nedeniyle ELİSA testi yaptıran veya yaptırmak isteyenlerden gelen sorularda artma olması nedeniyle Tahlil.com olarak HIV Testlerinin erken tanısı ve yorumlanmasına dair ziyaretçilerimiz için bir  yazı hazırladık. Başka hiçbir sitede bulamayacağınız bu bilgilendirme yazısını okumanızı öneriyoruz.   Dilerseniz sayfanın en altında yer alan HIV ile ilgili sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı da okuyabilirsiniz.AİDS (HIV) Testleri Nedir? Ne Zaman Yapılmalı Ve Nasıl Sonuç Vermektedir?   Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası,HIV enfeksiyonuna yakalandım şüphesi ve korkusu ile laboratuvar testi yaptırmak ve sonuçlar hakkında bilgi sahibi olmak sıkça başvurulan bir yoldur.   Bunun için "serolik yöntemler" olarak tanımlanan laboratuvar tekniklerine başvurulur. AİDS yani HIV enfeksiyonu yönünden tarama ve tanı amacıyla başvurulan ilk test, HIV bulaşmış kişilerde ortaya çıkan ve etken virusa (Human Immunodeficiency Virus) karşı oluşan spesifik ANTİ-HIV antikorlarının ELISA tekniği ile gösterilmesidir.   Bilinmesi gereken bilimsel bir gerçeklik ise, hastalığa yakalanıldığı varsayıldığında  bulaş sonrası  Anti-HIV antikorlarını sentezlemesi için bir süre gerekli olduğudur. Bu göz önüne alındığında şüpheli bir temastan hemen sonra, ELİSA testi yaptırmanın anlamı yoktur. Hemen bir ELİSA testi yapılır ve sonuç negatif çıkar ise aranan Anti HIV antikorları henüz oluşmadığından, virus ile temas edilmiş olsa bile, test sonucu "yalancı negatif" olarak saptanıp,yanlış bilgi verebilir.  Antikor ölçen testlerin  HIV antikoru bulması farklı zamanlarda olabilir.Bu durum kişiden kişiye de değişebilir. Bu döneme pencere dönemi de denir. Bir çok kişi de antikor 2  ile 8 hafta arasında ortaya çıkar. Bu süre ortalama 25 gün olarak kabul edilir.   HIV virusu ile enfekte olduğunu düşünerek test yaptırmak isteyen kişiler, doktorları farklı bir öneri de bulunmadıkça,  temastan en erken  6 hafta sonra HIV antikoru araştıran  ELİSA testi yaptırabilir. Bu süre  antikorların saptanabileceği yeterli süredir.      Erken tanıda, antijen araştıran antikor araştıran testlere göre daha sık tercih edilmektedir. HIV P24 antijeni testi ise bu konuda güvenle kullanılan bir yöntemdir. Bu test antikor araştıran ELİSA testlerine göre, şüpheli temas sonrası  çok daha erken sürelerde HIV antijenleri araştırmaktadır.Bu testin avantajı antikor oluşmasını beklemeden virusun antijenini saptayabilmesidir.  Anti HIV ELİSA testinin pozitif çıkması da tek başına tanı için yeterli bir bulgu değildir.Pozitif çıkan ELİSA testleri western blot adı verilen bir yöntemle doğrulanmalıdır.   HIV PCR testi ile de şüpheli ilişkiden sonra çok  kısa bir zamanda enfeksiyona yakalanıp yakalanmama konusunda bilgi  sahibi olunmaktadır. HIV virüsünü kanda en hızlı araştıran test budur.   HIV PCR Testi ile virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesini sağlanır.Bu özelliği ve avantajı nedeniyle PCR testi erken evrede HIV virüsünün kanda tespitinde kullanılmaktadır. Bu testin ana mantığı henüz antikor oluşmadan HIV virusunu kanda yakalayabilmektedir. Hastalığa yakalanan bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır. Şüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek oranlardadır. AİDS, HIV,HIV TESTİ VE AİDS BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ ÇOK DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK, BAŞKA HİÇ BİR SAĞLIK SİTESİNDE BULAMAYACAĞINIZ YAZILARI VE SORULMUŞ BİNLERCE SORU VE CEVABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ  Hangi test en erken HIV tanısı koydurur?

m********** :

HBV DNA PCR KANTİTATİF 1.397.576.914 test sonucum bu nedir bilgi verirseniz seviniri korkacak bir durum var mı ? lutfen acil cevap

Cevap:

Hepatit B  enfeksiyonu geçirmekte olduğumuzu  gösteriyor sonucunuz

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için buraya tıklayın.