Hashimato muyum? Hashimato nasıl teşhis edilir?

Hocam merhaba en son yaptırdığım tahlilde tsh: 4.79 çıktı. Ultrason sonucum ise sağ troid lobu boyutları 15*16mm sol troid lobu boyutları 14*18dir. istmus kalınlığı ortalama 4mmdir.Tiroid parankim ekojenitesi homojen azalmıştır (troidit ?) Sol tiroid lobunda sınırları tiroid parankiminden net ayırt edilemeyen hipoekoik büyüğü 4.5 mm alanlar izlendi(psödonodul). her iki servikal zincirde yağlı hillusu seçilebilen ovoid şekilli lenf nodları izlendi. Rica etsem hastalığım konusunda yardımcı olur musunuz ? Bir dahiliye doktoru haşimato hastası olduğumu söyledi ve euthyrox 25 mg isimli ilacı başlattı. ilaç yazdırmak için gittiğim diğer dahiliye doktoru haşimato hastası olmadığımı söyledi endokrinolojiye gitmemi söyledi inanın kafam karıştı.

Tahlil.com Cevabı :

Hashimato tanısı için ilk aşamada kan tahlilleri ön plana çıkmaktadır. Bunları 2 aşamada değerlendirebiliriz.

1.Hormon tahlilleri: Kan tahlilleri ile tiroid  ve hipofiz bezinin  salgıladığı hormonlar araştırılır.

1. Antikor testi:(Bu test hashimato tanısı için çok daha kıymetlidir.)  Hashimato hastalığı,  otoimmün bir hastalık olduğu için, vücut tiroid bezine karşı antikor üretir. Bu nedenle bu antikorun saptanması tanıda çok kıymetlidir.

Sonuç olarak Hashimato tanısı için ilk aşamada kanda TSH, T3 ve T4 hormonlarına bakılır. Tiroidin yapısı ve büyüklüğü için ultrason testi yapılır. Ancak asıl  tanı ise  kanda anti-TPO ve anti-tiroglobulin antikor düzeylerinin yüksekliği ile koyulur.

Sizin durumunuzu incelediğimizde TSH değeriniz 4.79 çıkmış.Bu yüksek bir değer. Tiroid beziniz muhtemeeln az çalışıyor bu da (hipotiroidi) olarak bilinir. Bu durum da TSH yüksekliğinin en önemli sebebidir. Yani TSH yüksekliği,  tiroid bezinizin az çalıştığının yani az hormon ürettiğinin göstergesidir.Ultrason sonucu da tiroidit lehine çıkmış. Bu da Hashimato yönünde bir bulgudur.

05.04.2021 tarihinde yapılan tahlilinizde Hashimato yönünden anti-TPO ve anti-tiroglobulin testleriniz yüksek çıkmış. Bu hashimato yönünden bulgu veriyor. Ancak 29.06.2022 de yaptırdığınız testte ise Anti TPO değeriniz normal çıkmış. Bu süreçte bir tedavi aldıysanız bu test bu nedenle de normal çıkmış olabilir. Sonuç olarak 2021 de yaptırdığınız tahliller Hashimato hastası olduğunuz yönünde bilgi veriyor ancak son tahlil daha önce de belirttiğimiz üzere her ne kadar TSH değeriniz yüksek çıkmış olsa da, Anti TPO değeriniz normal değerde çıkmış. Ancak bu durumda da bir ilaç kullanmanız gerekiyor olabilir.

Kafanızı çok da karıştıracak bir durum yol aslında, muhtemelen tedavi alacaksınız ancak bunun dozu ve tiroid ultrason sonuçlarınızın da değerlendirilmesi için bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız ve onun önerdiği dozu kullanarak tedavi olmanız uygun gözüküyor. Çünkü ilacı da yazdıramamışsınız.

Bu arada kanda demir değeriniz de düşük son yaptırdığınız tahlilde bu yönde de tedavi olmanız gerekiyor.

,Geçmiş olsun diliyoruz.