Haşimato hastalığı teşhisi kondu bana gebe kalmama engel midir?

 Haşimato hastalığı teşhisi kondu bana gebe kalmama engel midir yada bebeğe zararı olur mu birde bu hastalık kansere dönüşür mü?

Tahlil.com Cevabı : Kadınlarda daha sık görülen ve özellikle üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen Haşimato hastalığı genellikle 20-30 yaşları arasında ortaya çıkabilmektedir. Haşimato hastalığı gebelik sürecindeki hastalarda da gün yüzüne çıkabilmektedir. Gebelik döneminde artan tiroid hormonu ihtiyacı vücutta tahribatlara neden olabilmektedir. Gebelik döneminde metobolizmanın hızlanmasıyla tiroid fonksiyonları alarm vermeye başlar. Bu nedenle kadın doğum uzmanları gebelik sürecinde olan kadınlara mutlaka tiroid hormonu testi yaptırmalıdır. Yapılan testlerin sonucunda tiroid hastalığı gözlemlendiği anda yapılan tedavi ile hormonlar düzene girer ve kişi tiroid ile ilgili sorunlarından kurtulur. Gebeliğe engel olan tiroid hormonu Haşimato hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır.