HbA1c testi yaptırdım ve sonuç 6.40 cıktı referans değerin üstünde ve beni endişelendirdi anlamını bilmiyorum ,tehlikesi nedir?

HbA1c testi yaptırdım ve sonuç 6.40 cıktı referans değerin üstünde ve beni endişelendirdi anlamını bilmiyorum ,tehlikesi nedir?aclık kan sekeri değeri de 96 ailem de diyabet var benimde fazla kilom suan 1400 kalorilik zayıflama listesi ile besleniyorum buna başlayalı 1 hafta oldu.

Tahlil.com Cevabı : HBA1c’nin bu düzeyde olması ve ailenizde diyabet olması diyabet için riskiniz olduğu ve açlık kan şekeri iyi sınırlarda olduğuna göre muhtemelen tokluk kan şekerinizin yüksek olduğu anlamına gelebilir. 75 gr. glukoz ile OGTT yani şeker yüklemesi yapılması iyi olu. beslenme ve hareket düzeninizi de ayarlamanız ve bunu yaşam tarzı yapmanız diyabet önlenebilir bir hastalık olduğu için çok daha iyi olur tabi…