Hbsag 0.24 anti hbs (kemiluminesans veya benzeri) 631.01 anti hcv (kemiluminesans veya benzeri) 0.04 anti hıv (kemiluminesans veya benzeri) 0.07. Evlilik raporu almak için bi sorun çıkar mı?

Hocam benim 25 Şubat 2020'de yapılan kan tahlili sonuçlarım şöyle; Anti hbs(kemiluminesans veya benzeri) 1000, Anti hcv (kemiluminesans veya benzeri) 0.041 Hbsag (kemiluminesans veya benzeri) 0.416 anti hıv (kemiluminesans veya benzeri) 0.135 dir. 13 Ekim 2021 de yapılan kan tahlili sonuçlarım ise ; Hbsag 0.24 anti hbs (kemiluminesans veya benzeri) 631.01 Anti hcv (kemiluminesans veya benzeri) 0.04 Anti hıv (kemiluminesans veya benzeri) 0.07. Size sorum evlilik raporu almak için bi sorun çıkar mı?

Tahlil.com Cevabı :

Evlilik raporu almakta bir sorun kesinlikle çıkmaz. Sonuçlarınız tamamen normal.
25 Şubat 2020 tarihinde yaptırdığınız sonuçlarda Anti HBS testiniz pozitif. Sizde Hepatit B ye karşı bağışıklık yani koruyuculuk oluşmuş.
Bu sonuç iki nedene bağlı gelişebilir.
Aşağıda olası iki nedeni görebilirsiniz.

1.Daha önce Hepatit B aşısı olmuşsunuz.Olduğunuz aşıya bağlı olarak bağışıklık gelişmiş.Bu nedenle Anti HBS testiniz pozitif çıkmış.

2.Önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişsiniz ve sonrasında da vücudunuz buna karşı bağışıklık oluşturmuş.

Bu 2 durum da hiç bir hastalık bulgusu olmayıp aynı zamanda da Hepatit B bağışıklığının olduğunu gösteren bulgulardır. Yani bu değer (Anti hbs(kemiluminesans veya benzeri) 1000)  sizi Hepatit B enfeksiyonuna karşı korumaktadır. Yine bu tarihli Hepatit B ve C testleriniz ( Anti hcv (kemiluminesans veya benzeri) 0.041 ve Hbsag (kemiluminesans veya benzeri) 0.416 ) de negatif çıkmış.Bu da tamamen normal. Sİzde enfeksiyon olmadığını gösteriyor.

Gelelim son gönderdiğiniz 13 Ekim 2021 tarihli sonuçlara, burada da önceki test sonuçlarına benzer sonuçlar çıkmış ve tamamen istendiği gibi:

Anti hbs (kemiluminesans veya benzeri) 631.01 çıkmış.Bu tamamen normal ve hepatit B ye karşı vücudunuzda koruyuculuk olduğunu gösteriyor ve kesinlikle bir hastalık bulgusu değil.

Diğer test sonuçları da (Hbsag 0.24, Anti hcv (kemiluminesans veya benzeri) 0.04  ve Anti hıv (kemiluminesans veya benzeri) 0.07)   sizde Hepatit B, Hepatit C ve HIV (AIDS) enfeksiyonları bulunmadığını gösteriyor.

Özetlersek tüm sonuçlarınız normal ve evlilik öncesi bir sorununuz yok. Umarız eşinizin de sonuçları sizin gibi gayet sağlıkl çıkar.

Bu arada bir dipnot olarak şu bilgiyi de paylaşalım, bu sonuçlarda herhangi bir problem olsa da evlilik yönünden yasal bir engel oluşturmaz ancak eşler evlilik öncesi birbirlerindeki sağlık sorunları ve cinsel yolla bulaşacak enfeksiyonlar hakkında ön bilgi sahibi olur. Buna göre koruyucu önlemleri doktorlarına danışarak alabilir.