Hct 54.8 rBC 6.08 çıktı. Kan aldırmadı gerekiyormuş Uzman biz burada alamayız dedi.ne yapmalıyız

Annem 50 yaşında fmf hastalığı için 5 yıldır kolşisin kullanıyor. Ardahan da ikamet ediyoruz.ocak ayı içinde tahlil yaptırdıktan 06.01.2015 hgb 15.1 hct 47.2 rbc 5. 23 çıktı. 23.01.2015 tarihinde hgb 18.55 hct 54.8 rBC 6.08 çıktı. Kan aldırmadı gerekiyormuş Uzm biz burda alamayız dedi.ne yapmalıyız.

Tahlil.com Cevabı : Evet annenizin bazı kan sayım parametreleriniz yüksek. Sonuçlarda  kan fazlalığı bulguları var.Kan fazlalığı olarak değerlendirdiğimiz durum ise, kan sayımı yani hemogram tahlilinde RBC, HCT,HGB değerlerinin yüksek çıkmasıdır.Yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan kişilerde,çok sigara içenlerde bu durum olabilir.Hayati tehlike taşıyan bir durum değildir.Düzenli aralıklarla dahiliye bölümünde kan sayımı tahlili yaptırıp kontrollerini sürdürmeli anneniz.Ayrıca kan değerlerinizi düşürmek için belirli aralıklarla da kan vermesi de gerekebilir.