Hemoglobin elektroforezi testi sonucumu değerlendirir misiniz?

Hemoglobin elektroforezi test sonucumda hba1 bandı 62.00 hbf 0.20 hba2 1.90 hb? %34.7( % 34.7 oranında anormal hemoglobine rastlanmıştır. 27 yaşında ve on haftalık gebeyim.Eşim de talesemi taşıyıcısı.Sonucumu değerlendirmenizi rica ediyorum.

Tahlil.com Cevabı : Kanın ana hücresi hemeoglobinde oluşan yapısal bozukluklar ile seyreden hastalıklara hemoglobinopatiler adı verilir. Talasemi bunların en sık görülenidir. Talasemi tanısında klasik olarak HbA2 ve HbF değerlendirilir, fazlalıkları beta Talasemiyi gösterir. Ancak sizde bu değerler normal limitler içinde görülüyor. Bununla birlikte hb? %34.7 olarak belirttiğiniz bir rakam var. Soru işaretinin yerindeki harfi bilmediğim için detaylı bilgi veremem ama nadir görülen hemoglobinopati durumlarından birini taşıdığınızı düşünüyorum. Eşinizde de Talasemi taşıyıcılığı olduğu için bebeğinizin değerlendirilmesi amacıyla mutlaka hematoloji bölümüne başvurarak gebeliğin seyrinin planlanması gerekmektedir.