MPV düşüklüğü ve hemogram sonucu

Merhaba.İşe giriş öncesi sağlık raporu için hemogram istendi. Sonuç kağıdında MPV hariç tüm değerler referans aralıktayken ilgili değer sonucu 7,1 fl, referans aralık ise 8-11 olarak belirtilmiş açıklama olarak da düşük olduğu yazmakta. Diğer değerler hepsi referans aralıkta olduğu için sanıyorum herhangi bir açıklama yazılmamış.İnternette çeşitli sitelerden gördüğüm kadarıyla normal değerin 7-12 fl arası olduğu ancak her laboratuvarın değerlendirme aralığı farklı olabileceği belirtilmiş. Endişelendirmeyi gerektiren bir durum var mıdır idrar tahlilinde de herhangi bir değer için düşük ya da yüksek diye not yok.Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. MPV tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi parametrelerinden biridir. MPV, ortalama trombosit hacmi anlamına gelir. Başka bir ifadeyle MPV kan testi, kan pıhtılaşmanıza yardımcı olan kan hücreleri olan trombositlerinizin ortalama boyutunu ölçer.
Size yapılan kan testinde de belirttiğinize göre trombositler normal çıkmış. Trpmbositler test raporunda PLT olarak gösterilir.

MPV kan testi sonucu tek başına  teşhis için yeterli bilgi sağlamaz. Yani rek başına MPV düşüklüğü veya yüksekliği kan sayımındaki diğer parametreler normal olduktan sonra çok anlamlı değildir.Siz de zaten MPV hariç diğer değerlerin normal olduğunu ifade ediyorsunuz. Ayrıca belirttiğinize göre normal aralık 8 ile 11 iken çok hafif bir düşüklük var ki bu da asla önemsenmez.

Sonuç olarak tek başına MPV değerinde bu kadar hafif bir düşüklük hele diğer test parametreleriniz normal ise asla sorun yaratmaz Test sonucunuzu normal olarak kabul edebiliriz.Kesinlikle endişelenecek bir durum yok. İçiniz rahat olsun. İdrar tahlilinizi ise eklemediğiniz için sistemde göremeiyoruz. Eğer idrar tahlil raporunuz var ise bunu da lütfen [email protected] adresine atınız. Sonucu inceleyip size geri döneceğiz.