Hemogram Ve Anti Hiv Testi

Hocam anti hiv testi 87. Gün anti hiv testi fakat her yaptırdığım teste değerler değişiyor ama hep negatif çıkıyor hemogram testimde sorun mu var koyu siyah gözüküyor referans aralığı 30-36 diyor fakat internette 4.8 diyor testimi yorumlar mısınız?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle şu bilgiyi verelim. HIV enfeksiyonu tanısında tek ve geçerli kriter HIV vürüsünün antijen, antikor veya virüse ait  kalıntıların kanda bulunmasıdır. Hemogram test sonuçların HIV enfeksiyonu tanısında dolaylı veya doğrudan bir işlevi yoktur. Anti HIV testi için 87. gün ideal bir süreçtir ve bu sürede yapılan test sonucunun negatif olması HIV enfeksiyonu olmadığı konusunda net bilgi verir.HIV test sonuçları negatif aralıklarda olamsı kaydıyla kimi zaman değişiklikler gösterebilir tekrarlandığında. Bu normal ve beklenen bir durumdur.

Hemogram test sonıcunuzu inceledim. Kan sayımında bir lökosit türü olan lenfosit yüzdesinde hafif ama çok önemsenmeyecek bir artış var. Normal lenfosit yüzdesi % 30 ile 36 arasında iken sizin kan tahlilinde 40.9 çıkmış. Bu yükseklik kayda değer bir yükseklik değildir. Lenfosit yüksekliği genellikle bir enfeksiyon hastalığının ardından gerçekleşir. Çoğu zaman zararsız ve geçici bir durumdur ve herhangi bir tedavi gerektirmez.
Sonuç olarak geçirmiş olduğunuz basit bir enfeksiyona bağlı olarak bu değer yüksek çıkabilir ama bu enfeksiyonun HIV enfeksiyonu olma ihtimali yok. Zira testiniz negatif. Geçirmiş olduğunuz basit bir solunum yolu enfeksiyonu bile bu hafif yükseklie yol açabilir. Ayrıca zaten bu hafif yükseklik de kesinlikle kayda değer veya korkulacak bir durum göstergesi değil.

Sonuç olarak HIV enfeksiyonunuz yok ve hafif lenfosit yüzdesi yükskeliği de önemsenecek bir durum değil.