Hiç bir semptom yokken pcr testi verdim urealplasma pozitif çıktı hpv testi verdim negatif bugünlerde hıv testi verdim negatif geldi

Merhaba 23 yaşındayım yaklaşık bir sene önce cinsel bir birlikteliğim oldu hiç bir semptom yokken pcr testi verdim urealplasma pozitif çıktı hpv testi verdim negatif bugünlerde hıv testi verdim negatif geldi pek içim rahatlamadı açıksası sizce yeniden test vermeli miyim?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, test sonucunuzu inceledik. HIV yönünden endişelenecek bir durum yok. HIV testiniz negatif çıkmış. HPV testinin de negatif çıktığını belirtiyorsunuz bu durumda 1 yıl önceki ilişkiye bağlı HIV ve HPV yönünden konu kapanıyor. Yani bir daha HIV ve HPV testi yaptırmanıza gerek bulunmuyor.

Üreaplasma testinin pozitif çıktığını belirtiyorsunuz ancak bir semptom olmadığından söz ediyorsunuz. Normal şartlarda Üreaplasma bir enfeksiyon etkenidir ve üretrit dediğimiz üretra iltihabına yol açar. Ancak aktif bir enfeksiyonda üreaplasma varlığında semptom olması da beklenir. Siz de olmadığına göre bu pozitifliğin klinik bir anlamı olmayabilir.Bu konuda test sonucunuzla birlikte gerekirse idrar tahlili ve bazı ilave tahliller ile birlikte bir üroloji uzmanına başvurup muayene olmanız gerekebilir. Ancak belirgin üretrit semptomları olan idrar yaparken yanma hissi, idrar sırasında kanama, sıklıkla idrara çıkma, cinsel organınızdan akıntı gelmesi gibi şikayetleriniz yok ise şu aşamada bir aksiyon almanıza gerek olmadığı düşüncesindeyim. Beraberinde ilave bir tahlile de bir doktor muayene sonrası istemedikçe yine gerek bulunmayacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.