Hiv Doğrulama testi sonuçları hakkında

Hocam merhabalar , benim korunmasız olarak bir bayanla ile birlikteliğim oldu , birlikteliğimden 6 ay sonra ameliyat olacağım özel hastanede hiv testimin sonucunun yüksek çıktığını doğrulama testine göndereceklerini söylediler , 2 hafta sonra gelen sonuçlarda ise negatif olduğunu söylediler , daha sonrasında ben başka bir özel hastaneye giderek toplamda 6 ay geçtikten sonra tekrardan test oldum ve yine doğrulama testine göndereceklerini söylediler , yine 2 hafta sonra gelen test sonuçlarında ise negatif olduğunu söyleyip daha herhangi bir başka test olmama gerek olmadığını söyledi bana doktor , daha sonrasında toplam 2 bucuk sene geçtikten sonra ben bu sefer de devlet hastanesinde test oldum ve doktor yine bana doğrulamaya gideceğini söyledi , yine 2 hafta geçtikten sonra sonucun e devlet üzerinden negatif olduğunu gösterdi ve negatif dedi , yani toplam 3 seneye yakın 3 kere yaptırdım ve 3 ünde de doğrulamaya gönderdiler ve hepsi negatif dediler , ben daha öncesinde de ameliyat oldum böyle durum ile karşılaşmamıştım, benim ne yapmam gerekiyor ? Bu durum hep böyle mi olacak her seferinde pozitif çıkıyor doğrulama da negatif , bunun sebebi nedir eğer gerçekten pozitif değilse , başka bir hastalık mı vardır ? Ne yapmam gerekiyor ? Test olamam gerekiyor mu ? Normal de 6 ay yeterli diyorlar , ben 3 sene de 3 kere yaptırdım ? Ve yine ayağımdan ameliyat olmam gerekiyor ve yine bu durum ile karşılaşacağım , her seferinde doğrulama testine mi gideceğim ?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, tahlil sonuçlarınızı inceledim. 16 Mart 2021 tarihindeki test sonucunuz negatif. Sonucunuz 0.795 çıkmış. Net bir şekilde nagatif. 1'in altı değerler negatiftir. Bu sonuç da negatif. Doğrulamaya neden gerek oldu açıkçası anlayamadım. Sonucunuz 1 ve üstü değerler olsaydı doğrulamaya gönderilmesi anlamlı olurdu. Bu test kesin negatif ve doğrulamaya gönderilmesine de kesinlikle gerek yok.
Diğer test sonucunuzda da HIV pozitifliği yönünden bir bulgu yok. Haliyle de doğrulamaya gerek yok.
Sonuç olarak HIV test sonucu 1.00 'ın üstünde olan değerler doğrulamaya gönderilir.
Gönderdiğiniz test sonuçlarında pozitif bir test sonucu gösterecek bir bulgu bulunmuyor.
Doktorunuz da test sonucunuzun negatif olduğunu belirtmiş zaten.
Ayrıca doğrulama testi sonucu negatif çıktığında zaten konu kapanmış ve pozitiflik yoktur anlamına gelir.
Sonuç olarak mevcut sonuçlarınızla sizde HIV yönünden bir enfeksiyon olmadığını gösteriyor.
Kaldı ki diyelim ki HIV sonucu pozitif olan bir kişi de ameliyat olabilir. Doktorlar ameliyat sırasında gereken önlemleri alırlar.
Belirttiğiniz bilgiler ve test sonuçlarına göre sizde HIV enfeksiyonu yönünden bir pozitiflik olmadığından bir daha  da doğrulamaya test gönderileceği görüşünde değilim. Sağlık yönünden bir probleminiz görülmüyor.