Hiv Duo Testi Ve Güvenirliliği

Merhaba Hocam,Yaşadığım bir ilişki sırasında partnerimden kan geldi. Korunuyor olmama rağmen temizlik için kan ile temasım haliyle oldu. 53. günde HIV DUO – ULTRA testi yaptırdım sonuçları sizinle paylaştım. Asıl sorum şudur; bu test güvenilir midir? Daha önce bu testi yaptırıp negatif sonuçtan pozitife dönen var mıdır? Tekrar test yaptırmama gerek var mıdır?Testi yaptırdığım yerdeki uzmanın konuyu kapatmamı hatta bir daha test yaptırıp boşuna para harcamamamı söyledi. Sizce bu yanlış yönlendirme mi yoksa gerçekten dediği bu test veya makine asla hata yapmaz konuyu kapatabilir miyiz?Bahsettiğim gibi kan ile temas vücuduna gelmesinde risk oranı nedir?Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar sonucunuzu değerlendirdim ve sorularınızı sırayla cevaplıyorum.

1.53. günde HIV DUO – ULTRA testi yaptırdım sonuçları sizinle paylaştım. Asıl sorum şudur; bu test güvenilir midir?
Testi önerdiğimiz zaman aralığında yaptırmışsınız. Bu test en güvenilir sorunu 45. günden sonra verir.Bu test güvenilir bir test olup erken HIV tanısında sıklıkla tercih edilmektedir. Hem HIV antijeni hem de HIV antikorunu ortaya koyabilmesi sebebiyle kullanılmaktadır.Güvenilirdir.

2.Daha önce bu testi yaptırıp negatif sonuçtan pozitife dönen var mıdır?

Elimizde böyle bir istatistiki bir bilgi yok ancak sonradan pozitifleşmeyi beklemeyiz.Fakat bu konuda sizin gibi endişesi olanlara kafalarındaki endişeyi tamamen atmaları adına  90. günde HIV antikor testi ( ANTİ HIV) yaptırmalarını önermekteyiz. İlişki sonrası 90.gün Anti HIV testi yapılmasını önermekteyiz. Bu nedenle 90. gün Anti HIV testini yaptırıp negatif sonucu görünce konuyu tamamen kapatabilirsiniz.

3.esti yaptırdığım yerdeki uzmanın konuyu kapatmamı hatta bir daha test yaptırıp boşuna para harcamamamı söyledi. Sizce bu yanlış yönlendirme mi yoksa gerçekten dediği bu test veya makine asla hata yapmaz konuyu kapatabilir miyiz?
Şu konuda uzmana katılıyoruz bir daha  HIV DUO – ULTRA testi yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak konuya hassasiyetinizi göz önüne alarak 90. gün Anti HIV testi yaptırmanızı öneririm.

4.Bahsettiğim gibi kan ile temas vücuduna gelmesinde risk oranı nedir?

Tabii ki bu tür bir bulaş riski vardır ancak mevcut test sonuçlarınıza göre sizde bir enfeksiyon olmadığını ve bulaş olmadığını söyleyebiliriz.