HIV ELISA Jenerasyon farkı

Merhabalar, verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Geçtiğimiz gün özel hastanede yaptırdığım test sonuçlarında negatif sonucumu almış olmam içini rahatlattı fakat hastanedeki hemşire ve resepsiyondaki kimse testin kaçıncı jenerasyon olduğunu bilmiyor.Bilmemeleri beni biraz korkuttu. Sadece testin elisa yöntemi ile yapıldığını söylüyorlar. Şüpheli ilişkimden en az 3 yıl geçmiş birisi olarak jenerasyon farkından etkilenir mi sonucum? Örneğin 1. Jenerasyon elisa olmuş olma ihtimalim kalite farkını mı gösterir yoksa en eski jenerasyon dahi olsam negatif olması konuyu kapatmaya yeter mi? Açıkçası jenerasyon farkı nedir onu da çok bilmiyorum ama hastaneden de bilgi alamıyorum.Testte sadece antikor bakıldığını görüyoruz. Lütfen bilgilendirir misiniz? Sonucum ektedir.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar öncelikle şu bilgiyi vereyim HIV testlerinin kaçıncı jenerasyon ya da nesil yapıldığı sıklıkla merak edilmektedir. Öncelikle şu bilgiyi vereyim. Güvenilir özel laboratuvarlar ve Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim arştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri 4.nesil antijen ve antikor bakan testleri kullanmaktadır.
Tabii ki hangi hastanenin hangi laboratuvar testini kullandığını öngörmemiz buradan mümkün değildir. Ancak şu konuda net bilgi verebilirim son testleriniz ve sonuçlarının negatif olması asla jenerasyon ve nesil farkından etkilenmez. Zaten bir çok laboratuvar son nesil testleri kullanmaktadır ve hepsi çok güvenilirdir. Yani ''Şüpheli ilişkimden en az 3 yıl geçmiş birisi olarak jenerasyon farkından etkilenir mi sonucum? '' sorunuzun cevabı hayır etkilenmezdir.
Benim önerim HIV testlerinde jenerasyon veya nesil farkı konusuna kafayı çok takmamanızdır.Dada önce de belirttiğim gibi hemen her laboratuvar benzer testleri kullanmakta olup ne yazık ki bazı özel laboratuvarlar 4.jenerasyon veya 4. nesil diye testlerinin reklamını yapmakta ve sanki kullandıkları test ler devlet hastanelerindne çok daha güvenilirmiş imajını yaratmaya çalışmaktadır.
Piyasada zaten 1. jenerasyon test yapan merkez kalmamıştır. Son testlerinizin negatif olması HIV yönünden konuyu kapatmanız için yeterlidir. İçiniz rahat olsun.