Hi̇v paranoyasi hakkında

Hocam merhaba hiv testi olmak için çok bekledim ve kendimi ikna etmeye çalıştım. Sanırım bu süreçte psikolojim o kadar çok bozuldu ki artık sağlıklı düşünemez oldum. Yaptırmış olduğum hastanedeki test cihazının Roche cobas e601 olduğunu öğrendim. Bu cihaz sanırım güvenilir fakat sonrasında bu paranoya aklıma testi yapan laboratuvar çalışanının hata yapabilme ihtimalini veya yanlışlık yapabilecek olma ihtimalini getirdi. Galiba çok düşünmekten paranoyak oldum. ECL yönetim ile çalıştıklarını söylediler fakat bu testi kim yaptı bilmiyorum. Hemşireler konu hakkında çok bilgisizdi umarım onlar yapmamıştır laboratuvar teknisyeni yaptıysa da bu test sonucu yapan kişinin hatasıyla değişebilir mi? Bu tip testlerin yapılması karışık ve zor mudur, yani yapan kişiye göre değişir mi? Yıllar sonra süpriz bir şeyle karşılaşmaktan korkuyorum. Yanlış veya eksik bir şekilde çalışmış olsaydı da sonucum kağıttaki gibi sayısal bir değer alır mıydı?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle test sonucunuzu yorumlayalım. HIV test sonucunuz net bir şekilde negatif. Test sonucunuz 0.191 çıkmış.0.90 veya eşdeğeri olan 0.900 ün altındaki tüm değerler tartışmaya mahal bırakmadan negatif olarak kabul edilir.
Öncelikle şu bilgiyi verelim HIV testlerinin hangi cihazla çalışıldığı aslında biz doktorlar için çok önemli değildir. Çünkü biliriz ki hemen tüm laboratuvarlar benzer cihaz ve laboratuvar kitleri ile çalışır. Bu testleri çalışan laboratuvar çalışanı veya laboratuvar teknisyenini de uzman doktorlar kontrol eder. Yani bir hata olsa bile, bu hata laboratuvar uzmanından testin onaylanma aşamasında bile döner.Sizin sonucunuza yansımaz.
HIV testlerinin çalışıldığı cihaz, testin jenerasyonu gibi söylemleri bu işten para kazanmayı amaçlayan özel laboratuvarlar çıkartmakta olup daha önce de belirttiğimiz gibi neredeyse tümü benzer cihazlar kullanır.Lütfen testin  çalışıldığı cihaz ve malzeme gibi detaylara kafanızı takmayın. Bir diğer önemli bilgi ise bu testlerde yalancı negatiflik mümkün değildir yani negatif çıkan bir sonuç yanlış negatif çıkmaz. Tam aksine yalancı pozitiflik gördüğümüz bir durumdur. Yani yanlış pozitif çıkan sonuçların bir kısmı daha sonra doğrulama testleriyle negatif çıkmaktadır.

 ''Bu tip testlerin yapılması karışık ve zor mudur, yani yapan kişiye göre değişir mi? '' sorunuzu da cevaplayalım.
Bu testlerin sonuçlanmasında temel kriter testlerin bilimsel olarak çalışılmasıdır. Uzman doktorlar nezaretinde bu testlerin çalışılması uygun şartlarda olduğunda standart bir iş olup her testin kalite kontrolleri de olduğundan test sonucu yapan kişiye göre asla değişmez.

Sonuç olarak HIV paronayasını lütfen üzerinizden atın, tahlil sonucunuz net bir şekilde negatif. Sizin gibi HIV paranoyası olan ve bunu kolay atlatamay kişilere ise hep aynı uyarıları  yapıyoruz.

1.HIV paronayanız devam ederse psikiyatrik bir destek alabilirsiniz.
2. Lütfen gereksiz yere kendi başınıza başka test yaptırıp özel laboratuvarlara para kaptırmayın. Eğer mutlaka yaptıracağım diyorsanız da devlet hastanelerini tercih edip bir enfeksiyon hastalıkları doktoru kontrolünden testlerinizi yaptırın.

,Sağlıklı günler dileriz.