Hiv tehlikesi var mıdır?

Merhaba,Şüpheli temasın 60. Gün sonra elisa testi oldum.İçim içimi yiyor. Vajinal akıntı kaşıntı oluyor regl döneminin hemen ardından. Bu zamana kadar vajinal sıkıntı yaşamamıstım .2022 yılında şüphesiz tahlile göre 2023 şüpheli anti HIV sonucu artmış gibi görünüyor. Yorumlayabilir misiniz? Tekrar tahlil yaptırmalı mıyım?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, HIV yönünden hiç bir endişeniz olmasın. Test sonuçlarınız tartışmasız negatif.  27 Mayıs da yapılan tahlil 0.08 çıkmış, 13. Ekim ise 0.214. Tahlil sonuçlarınız normal aralıkta olduktan sonra bu çok hafif artış kafanızı karıştırmasın.
HIV pozitif demek için çıkan sonucun 1.00'ın  üstünde olması  gerekir. Sizin her 2 testiniz de 1.00'ın çok altında.
Vajinal akıntı ve kaşıntınız ise HIV ile ilgili bir belirtiden çok vajinadaki mantar enfeksiyonuna bağlı olabilir. Bunun için bir kadın doğum doktoruna başvurmanız uygun olacaktır. Yapacağı muayene sonrası vajinal bir enfeksiyon yönünden ilave tahliller isteyebilir.
Sonuç olarak HIV şüphesi yönünden bir tahlil yaptırmanıza gerek bulunmuyor. Ancak vajinal akıntı için vajina kültürü ve akıntıdan yapılacak mikroskopik inceleme yönünden tahlil yaptırmanız uygun görülüyor. Vajinal akıntı da söz ettiğimiz gibi HIV yönünden bir belirti değildir.