Hiv Test Ve Semptomlar Hakkında

Hocam merhabalar,Ben nisan 2023 te şüpheli bir cinsel temasta bulundum tamamen korunmalı. Bunun üzerine bir doktora danıştım. Temas üzerinden 1 ay (mayıs 2023) geçtikten sonra acıbademde(hiv antikoru(1&2) + p24 antijeni testi) test yaptırdım test negatif çıktıBana 3. Ayında ve 6. Ayında test yaptırmam gerektiğini söyledi. Daha sonra 45. Günde mavi lab grubunda 4. Kuşak hiv duo ultra testi yaptırdım negatif sonuç aldım. Bunu yaptırdığım için 3. Aydaki testi yaptırmadım ama temastan sonraki 6. (Ekim 2023) Aydaki testi acıbademde(hiv antikoru(1&2+p24 antijeni) de yaptırdım buradan da tekrar negatif sonucu aldım. Ayrıca bu süreçte sifiliz hepatit gibi diğer testleri de yaptırıp negatif sonuç aldım. Hiv test sonuçlarla ilgili doktorla görüşmedim çünkü negatif çıkmıştı. Normalde de yüzü kuruyan kızaran ve ergenlikten beri vucüt özellikle sırt sivilce problemi yaşamaktayım ancak temastan sonraki 3. Ayda yüzümdeki kızarıklık bir anda aşırı arttı yanma ve kaşıntı yapmaya başladı bepanten sinsidern kuşlandım ve geçti ancak ilk çıktığı kadar olmasada belli dönemlerde periyoduk olarak yüzümde sakal içinde ufak ufak kaşıntılı kızarıklar çıkıyor krem sürünce geçiyor. dermatolojiye gittim geçiyorsa kremle dermatittir sorun yok dediler. Ayrıca gövdemde de kızarıklık ve sivilce oluşumu oldu orada az vardı ama biraz daha çoğaldı. Ve bu dönemde yememe içmeme dikkat ettim ve 7-8 kilo verdim. Ancak sonradan aids belirtilerinde yüzde ve gövdede döküntü ve kilo kaybı yazdığını okudum tekrar içime kurt düştü. Birde kalçamda kaşıntılı ucu iltihaplı bir sivilce çıkınca iyice tekrardan şüphelenmeye başladım. Bahsi geçen şüpheli temastan sonra hiçbir temasım olmadı. Bu süreçte acıbademin sitesinde bununla iligili form/test gibi bişey doldurdum oradan çıkan otomatik sonuç kısmen belirtleri taşıdığımı yazdı iyice panik oldum tekrardan. Sizce ne yapmalıyım ? Bu yaptırdığım testlerin süreleri uygun mu ? bir daha test yaptırmama gerek var mı? 3. Ayda yaptırmadığım için 6 ayda yalancı negatiflik gibi bir durum söz konusu mu? Vücudumda oluşan her türlü belirtide aklıma bu konu geliyor kesin negatif kendime demem için ne yapamam gerekiyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler, sorunuzu ve tahlil sonuçlarınızı inceledim. Şüpheli cinsel ilişkiden 6 ay sonra yaptırdığınız HIV testiniz negatif olduğundan artık bu konuda endişelenmenize gerek yoktur, 3. ayda yaptırıp yaptırmamanız bunu değiştirmez. Artık bu şüpheli ilişki yüzünden olan endişelerinizi unutun.  Dermatolojik sorunlarınız zaten önceden de varmış. Bu tür sorunlar stresle çok artabilir. Sanırım yaşadığınız bu süreçte bunlar bu nedenle artmış olabilir. Ancak sivilce sorunlarınız için dermatolojik olarak ilaç, laser gibi birçok değişik tedavi yöntemleri olabilir, eğer devam ederse bir dermatoloji uzmanından yardım alabilirsiniz.

Artık HIV konusunda şüphelenmeyi bırakın, yaptırdığınız test süreleri uygun ve sonuçlarda bir sorun görünmüyor, sağlıklı günler dilerim.