HIV testi değerlerim artıyor

Merhaba hocam iyi günler benim sorum özel bir hastanede ilişkiden sonra ki 36. Gün hıv testi oldum sonuç 0.18 sonra aynı hastanede 58. Gün test oldum 0.42 çıktı büyük ihtimalle elisa testi şimdi benim korkum bu antikorlar 3 aya kadar uzayabilir diyorlar ya acaba benim değerlerde ki artış acaba 3. aya doğru pozitifleşir mi aydınlatırsanız beni sevinirim bir iki aydır boğaz iltibabı geçmiyor dilimde beyazlama oluyor şuan dilimde kenarlarında kabarma gibi bir şey var antibiyotik kullanıyorum bir de mide ilacı rabiza onlar da yapabilir mi test yaptırmaya korkuyorum. Bir defa ilişki oldu sadece.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle şu bilgiyi vermeliyim. Değerleriniz negatif olduğu için fark ettiğiniz artışın hç bir anlamı yok.
HIV testinde 1'in altı değerler negatiftir. Bunu şu şekilde de ifade edebiliriz.Çıkan sonuçlarınız  0.18 de tartışmasız olarak negatif  0.42  de negatif. Yani 0.18 den 0.42 ye çıkması sizi pozitflik yönünden asla korkutmasın. Bundan sonra da pozitifleşme olmaz.
Şu aşamada korkmanızı gerektiren hiç bir durum yok. Eğer bahsettiğiniz belirtiler HIV a bağlı olsa testler de pozitif çıkardı.
Sizin 2 test de negatif çıkmış. boğaz iltibabı,  dilde beyazlama ve dilinizin kenarlarındaki kabarma HIV kaynaklı olamaz çünkü ortada HIV pozitifliği yok. Ancak bu rahatsızlıklarınız üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olabilir. Bu nedenle de bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.