Hiv testi iki farklı sonuç çıktı.

Hocam dün özel bır hastanede hiv testi yaptım değer 0.9 sınırda dedilerBugün ise egitim araştırma Hastanesi'nde enfeksiyon hastalıkları dokturuna anlattim tekrar test yaptıAnti Hbs 92.64 pozitif Anti hcv 0.43 negatif Anti hiv 0.429 negatifVDRL-RPR 0.095 negatifBu sonuçlar çıktı ama bugün ki kanı sabah 9.30 da verdim sonuç 4 de çıktı makinalar bozulmuş geç çıktı sonuç makina bozulmasından dolayı yanlış sonuç cikarmi bilgilendirirseniz sevinirim bide bir gün arayla bu kadar değer farkı normal mi ? Teşekkürler şimdiden kolay gelsin.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba sonuçlarınızı inceledim. Sonuçlarınızın tamamı temiz çıkmış. Bizim HIV pozitif bir sonuçtan şüphelenmemiz için HIV sonucunun 1'in üstünde olması gerekir.Sizde böyle bir durum yok.  Zaten sizin ilk çıkan 0,9 olan sonuç da negatif. Sınırda bir değer değil. 1'in altında bir sonuç ve kesinlikle negatif.
Aslında sonucunuz kesinlikle negatif değerler içinde iken gerek olmasa da ikinci bir test yaptırmışsınız. O da 0.429 ile yine negatif çıkmış. Farklı yerlerde yaptırdığınız 2 sonuç da negatif. Burada önemli olan çıkan sonuçların değerinin 1'in altında yani 0.99 ile 0 arasında olması, sonuçlar bu aralıkta olduktan sonra sizde olduğu gibi küçük farklılıklar gösterebilir. Bu da kullanılan cihaz veya test reaktifinin cinsine göre değişebilir. Sonuç olarak HIV yönünden kesinlikle endişe verici bir durum yok ve her 2 sonucunuz da tartışmasız negatif.
Bunun dışında frengi yönünden yapılan testiniz olan VDRL ve yine Hepatit C yönünden yapılan Anti HCV testleriniz de nagatif. Yani korkulacak bir durum yok. Tertemiz sonuçlar.
Tek pozitif olan sonuç ise Anti HBS, bu da iyi bir şey sizin Hepatit B ye karşı bağışık olduğunuzu gösteriyor.
Sonuç olarak test makineleri veya verilme saati gibi faktörler sonuçlarınızı bu değerlerle etkilemez. Hiç bir enfeksiyon bulgunuz yok.

Sağlıklı günler dilerim.