HIV testi ile hemogram testi ilişkisi

Hocam ben ve arkadasim adına 2 tane sorumuz var size ilk sorum benim . Tam kan hemogram testinde referans dısı cıkan testler oldu EOS% referans aralıgı 0-7 deger 8,576%HEMOGRAM MONOKSİT YÜZDESİ (MO%)Referans aralıgı 5.3-12.2 DEGER 5.1%Bu sonuclar nasıl sizce hocam ?Ve internete baktımda bunun hivle alakası oldu yazıyor ve ben yaklasık 5 defa hiv antikor testi yaptırdım hepsı negatif geldi hebatit gibi teste negatif sizce hala hivden şüpelenmelimiyim.##################Arkadasımin sorusuda aynı onun degerlerni bilmiyorum ama hiv antikor testi 0,13 cıkmıs HEMOGROBİN RDWPDW NORMAL DISI görünüyomus buda internete hivle alakalı olabilir diyor ama hiv testi negativ?Not .hocam benim degerlerin sonucları kötümü hivin bazı imülin baskılanmıs kisikerde teste gec cıkar falan diye okudum ben tam 5 fefa hiv antikor testi oldum hata ilk testle son testimin arasında 220 gün var bu baskılanmıs kisi bile olsa bu testlerde ve bu sürede illa beli olurmu?**ve bu referans dısı sonucların hivle alakası olamadına emin olabilirmiyım ?**YADA sizce ben HİV PCR testi yaptırmalımıyım cünkü benim yaptırdım 5 testler sadece antikora bakan eliza testleriydi?Yani İKİMİZDE hiv yonünden süpelenmelimiyiz?

Tahlil.com Cevabı :

Her ikinizde de HIV şüphesi yok ve asla PCR testi de yaptırmayınız. Gelelim hemogram testi ile HIV ilişkisine. Hemogram test sonuçları asla HIV yönünden tanısal bir bilgi vermez. Hemogram testinde EOS yüksek çıkmış evet ama bunun HIV ile bir ilgisi yok. EOS% referans aralıgı 0-7 iken 8,576 çıkmış. EOS yüksekliği alerjik yapısı olan kişilerde görülebilir. Ancak tek başına bir hastalık tanısı asla koydurmaz bu yüksekliğe kafanızı takmayın. Ayrıca  MONOKSİT YÜZDESİ (MO%)Referans aralıgı 5.3-12.2 iken çok hafif  düşerek 5.1 çıkmış. Bu da kesinlikle kayda değer bir düşüklük değil.Bu sonuçlar da bence bir problem yok.
Arkadaşınız için de aynı şeyler geçerli az önce belirttiğim gibi hemogram testleri asla HIV yönünden tanısal bir bilgi vermez. HIV tanısında HIV virüsünün kanda gösterilmesi şarttır. Bu da ELİSA testleri, PCR testleri ile olur.
HEMOGRAM testinde  RDW ve PDW değerlerindeki düşme ve yükselmelerin de HIV yönünden tanısal bir değeri yoktur.

HIV antikor testi bağışıklık sistemi baskılanmış veya baskılanmamamış kişiler diye bir ayrım olmadan 90 .günde en doğru bilgiyi verir. 5 kez Anti HIV testi yaptırmışsınız ve hepsi negatif çıkmış. Süre de uygun bu nedenle sizde HIV pozitifliğinden asla söz edemeyiz.Antikor bakan testler son derece güvenilir testler olup asla HIV PCR testi yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır.

Sonuç olarak her ikinizde de HIV yönünden bir şüphe bulunmuyor.