HIV testi sonucu 0.92 çıktı. Ne yapmalıyım?

Bugün hiv testi yaptırdım. 0,92 çıktı internette araştırdığımda sınırda yazıları gördüm 0,9-1 arası için ,tekrar yaptırmalı mıyım. Ne kadar süre bekleyip tekrar yaptırmalıyım. Tavsiye edeceğiniz test var mı şu testi yaptırın gibi. İyi akşamlar

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, burada önemli olan bir faktör var. Bu testi yani HIV 1/2 testini ilişkiden ne kadar zaman sonra yaptırdınız. Bu test ideal olarak ilişkiden 45 gün sonra yapılmalıdır. HIV 1/2 testi ilişkiden 45 gün sonra pozitifliği % 99 oranında yakalar. Eğer bu testi bu zamanda yaptırdıysanız korkulacak bir durum yoktur.

Test sonucunuz 0.92 çıkmış. Bu testin yapıldığı laboratuvarın sonuç raporunda 0.9 ile 1 arasında sınır bir değer olduğu belirtilmemiş. Bu durumda da zaten testin yapıldığı laboratuvara göre ortada sınırda bir değer yok ancak negatif bir sonuç var. Sonuç olarak bu sonucu negatif olarak kabul etmeliyiz.

Bu aşamada daha önce de belirttiğim gibi testin ilişkiden ne kadar zaman sonra yapıldığı en önemli faktör.

Benim size önerim şu an için endişe verici bir durum olmadığını bilelim. İlişkiden sonraki 45. güne eğer ulaşmadıysak bu gün geldiğinde HIV 1/ 2 testini tekrar edelim. Yine negatif çıkarsa sorun yoktur.

Son olarak da ilişkiden sonraki 3. ayda da Anti HIV testi yaptırın bu test de negatif çıkarsa HIV endişenizi kafanıdan tamamıyla atarsınız.

Sağlıklı günler dilerim.