Hiv Testi ve deri döküntüleri

Merhaba hocam sorularıma sırası ile sorucam 1.benim partnerimle KORUNMASIZ an*l VAJİNAL iliskim odu iliskimiz 5.6 yıl oldu ve parnerim baska kisiler ile oldunu söyledi ve ben 200 gün önce den bu güne 4 defa test oldum 2.OLDUM testlerin hepsi** 3. KUSAK ANTİ HİV KEMELİMİNESAS VEYA BENZERİ ANTİKOR TESTLERİYDİ ve sonuclari 0,16 öbürü 0,09 öbürü 0,16 test sonuclarim bunlar doktorlar negatif dedi hepsine 1 defa hepatit frengi testleride olmustum onlarda negatif **Partnerimde 1 defa anti hiv kemolisas testi olmus sonucu 0,13 gelmis ****3.. bende bazen viücutta pembe kücük lekeler oluyor ve bi tanede bacağımda kücük kan lekesi gibi cok kücük leke var bu hiv belirtisi olabilirmi ##Resmini dosyalar bölümünden atıtm hocam 4. Hiv vücuda nasıl belirti verir ?ve döküntüsü nasıl bir şey olur ?**ve bulaştan ne zaman sonra ortaya cıkar. 5. Ben korunmasız an*l iliski yapmıstım bu iliskiden partnerimde hiv var diyelim bana bulasması cok yüksek midir? 6.Türkiyede hiv cok yaygınmı yoksa nadir mi? 7. SUREKLİ AYNI ANTİKOR TESTİ yaptırdım icin farklı testlere gerek var mı? Not.. resmini attım lekelerin hivle alakali olup olmadını söylerseniz ve yaptırdıgım testlerin bir doktor olarak kesin bende hiv yok diyebilir miyiz? YOKSA 4 tanesininde aynı test olduğu icin ANTİJEN VE PCR TESTE yaptırmak gerekli midir? Cevabınıza göre hareket edeceğim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle deri döküntülerine dair gönderdiğiniz resimleri inceledim. Bunları HIV ile ilişkilendiremeyiz. Sadece deri döküntüleri ile asla HIV şüphesi duyulamaz ve HIV tanısı konulması mümkün değildir.. HIV tanısı için asıl olan HIV testi pozitifliğidir. HIV a bağlı deri döküntüleri hastalığıntedavi alınmadığı ve ileri dönemlerinde görülür. Kan damarları ve lenf düğümleri boyunca koyu cilt lezyonları oluşur ve kırmızı, kahverengi veya mor renkte olabilir. Bu durum genellikle HIV'in ileri aşamalarında T4 hücre sayısının düşük olduğu ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda ortaya çıkar. Ancak önemli konu bu döküntüler sadece HIV pozitif kişilerde görülür siz zaten HIV negatif olduğunuz için sizdeki döküntüler zaten HIV ile ilişkili olamaz. HIV a bağlı olarak ayrıca yaygın herpes zoster, seboreik dermatit ve ağızdan kandidiyaz yani ağızda mantar varlığı görülür ancak bunların hepsi HIV pozitif kişilerde olur. Sonuç olarak sizin gibi zaten HIV negatif olan bir kişide cille görülen döküntüler hıv belirtisi olamaz. Allerjik veya başka bir nedenle olabilir, dermatoloji doktorunun görmesini öneririm.
HIV virisü kişiye bulaştığında erken dönemde ilk 15-20 gün içinde ateş,  titreme, lenf düğümlerinde şişme, boğaz ağrısı, kas ağrıları gibi belirtilere yol açabilir.
Korunmasız an*l ilişkiden sonra eğer partnerinizde virüs varsa evet size bulaşabilir ancak siz HIV negatif olduğunuz için size bulaşma olmadığını gösteriyor.
Türkiyede hiv cok yaygınlığı konusunda resmi bilgiler paylaşılmakta olup devletin verdiği bilgilere göre 2022 yılında 5591 2023 yılında ise 1728 vaka bildirilmiştir. ancak sonraki yıllarda artış gösterdiği aşikardır.

Sonuç olarak yaptırdığınız testlere göre sizde kesinlikle HIV yok, içiniz rahat olsun.Mevcut testleriniz yeterli olup ayrıca antijen ve PCR testi yaptırmanıza da gerek bulunmamaktadır..

Mailde sorduğunuz sorulara gelince AIDS evresi zaten enfeksiyonun ileri evresidir. Bu evrede 3. nesil testler, antikor testleri pozitif çıkacaktır. AIDS evresinde asla antikor kaybolmaz.

Sağlıklı günler dilerim.