Hocam idrar yolu enfeksiyonu mevcut mu?

Hocam 39 yaşındayim.Geçmişte böbrek taşı ameliyatı oldum. İdrar kanalından aldılar. Sonrasında 1 kere dusurebildim. İdrar yaparken yanma hissi var. Ultrasound çektirdim fakat taş gözükmedi. Ama ultrasound yapılırken hiç idrara sıkışık olup olmadığım sorulmadı ki sıkışıkta değildim. Tahlil sonucumu degerlendirebilir misiniz? Teşekkürler iyi çalışmalar.

Tahlil.com Cevabı :

İdrar tahlilinizde wbc( lökosit) ve eritrosit görülmüş.
Tam idrar tahlilinde lökosit  diğer adıyla da WBC görülmesi normal değildir.Bu tahlil sonucu  idrar yollarında bir enfeksiyon olabileceğini akla getiriyor.
Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu varlığı açısından ek olarak  idrar kültürü tahlili yol gösterici olacaktır.İdrar tahllinde eritrosit yani rbc görülmesi de bunun işareti olabilir.
İdrar kültürü pratik, kolay ve güvenilir bir mikrobiyolojik tahlil türüdür.
Mikrobiyoloji laboratuvarlarında mikrobiyoloji uzmanlarının kontrolünde yapılır.Ancak nedendir bilinmez meslektaşlarımızın bir çoğu bu çok yararlı testi pek istemiyorlar hastalarından.Kültür istemeden doğrudan antibiyotik tedavisine başlayabiliyorlar.Bu da zamanla dirençli bakterilerin oluşunuza yol açabiliyor.

Sonuç olarak sizde idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının araştırılması için idrar kültürü testi yapılmasını öneriyoruz.
Bu arada kolesterol ve kötü kolesterol olarak da bilinen LDL değerlerinizde de yükseklik var. Bu yönde de diyet ve düzenli egzersiz bunları düşürmede işe yarayacaktır.

.