Hocam idrarda keton çıkması ne anlama geliyor.. KETON İdrar tetkiki (tam otomatik idrar biyokimyası ve mikroskopisi) İdrar 150

Hocam idrarda keton çıkması ne anlama geliyor..KETON İdrar tetkiki (tam otomatik idrar biyokimyası ve mikroskopisi) İdrar 150

Tahlil.com Cevabı :

İdrarda keton normal durumlarda negatif olmalıdır. Glukoz metabolizmasının bozulduğu durumlarda, yağ metabolizmasının fazla miktarda olan ara ürünleri idrarla atılır.İdrarda keton görülebilen durumların başlıcaları aşağıdadır:
Diabetes Mellitus (şeker hastalığı),Ateşli hastalıklar,İshal ve kusma durumları,tirotoksikozis ,Gebelik toksemisi,Kaşeksi ,Bazı sindirim bozuklukları ve eter veya kloroform anestezisi sonrası
Burada doktor hangi nedenle keton yüksek çıktığına dair ilave tahliller yaptırmalıdır