Hpv pozitifliği

Merhabalar doktor hanım öncelikle ben 28 yaşında bir erkeğim.hpv dna genotipleme testi vücutta siğil olmamasına rağmen pozitif geldi.araştırmalarıma göre bağışıklık sistemini kuvvetli tutunca virüs 1-1.5 senede yüksek oranda vücuttan atılır yazıyor. Ben mesela 6 7 ay sonra sonra test yaptırıp negatif sonuç alırsam virüsü kesin olarak vücuttan atmış mı sayılıyorum yoksa tekrar ilerleyen zamanlarda virüsün geri gelme ihtimali var mı evlenmek istiyorum ama çok korkuyorum 1 sene içinde negatif alıp sonra tekrar temas olmadan pozitife döner diye. Çünkü uykuya yatıyor gizleniyor testlerde görünmüyor sonradan tekrar çıkıyor deniliyor internette bana lütfen kesin bir cevap verebilir misiniz hocam

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler dilerim, aslında biz enfeksiyon uzmanları olarak erkek hastalarımızda siğil yoksa HPV testi yapmıyoruz. Eğer sizde siğil hiç olmadı ise HPV testi yaptırmanıza da gerek yoktur. Bağışıklık sisteminiz iyi olduğu sürece genellikle testler 2 yıl içinde kendiliğinden negatifleşir. Bu arada siğil yoksa bulaştırma riski de yoktur. Ancak daha önce korunmasız ilişkileriniz oldu ve bu ilişkilerden sonra kısa bir süre geçti ise siğil çıkma olasılığını da göz ardı etmeyin.Sizde siğil olmadığı sürece eşinize bulaştırma ihtimali yoktur. Eğer siğil çıkacak olurdsa hemen müdahale edilmelidir. HPV aşısı genellikle kadınlarda ve ilişkiüel yaşam başlamadan öneriliyor olsa da erkeklerde de ciddi düzeyde koruyuculuk sağlamaktadır. Siğil hiç olmadı ise aşı yaptırmanızı da öneririm.Bu arada tabiki müstakbel eşinize de aşı yaptırmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.