İdrar kültürü tahlili yapıldı.Kontaminasyon,tekrar numune verilmeli diyor.

Yayın Tarihi : 2018/06/22 20:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/05/03 09:05

İdrar kültürü tahlili yapıldı.Kontaminasyon düşünüldü,tekrar numune verilmeli diye bir not var. 


Tahlil.com Cevabı :

İdrar kültürü sonucunuz tam olarak değerlendirilememiş.Bu nedenle tekrar bir örnek verilmesi istenmiş. Uygun temizlik koşullarına dikkat edilerek,tekrar idrar numunesi vermeniz halinde bir daha idrar kültürü tahliliniz yapılacak anlamına geliyor. Muhtemelen idrar kültür tahlilinizde birden çok mikroorganizma üremiş. Doktorunuz daenfeksiyon etkeni konusunda daha net bilgi almak için bir örnek daha görmek istemiş. Bu notta belirtilmek isteneni bu şekilde ifade edebiliriz.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Bu Gönderiye 2 Adet Yorum Gelmiş
a********** :

4 aylık oğlum için idrar kültürü yaptırdık, Tahlil sonucunda Kontaminasyon düşünüldü,tekrar numune verilmeli diye bir not var. ancak doktorumuz mikrobiyolojik olarak problem görülmemiş, enfeksiyon vs. yok tekrar vermenize gerek yok dedi.
Size de danışmak istedim.
teşekkürler


Cevap:

Bizce bir daha verin, bu tür durumlarda laboratuvar uzmanının görüşü daha kıymetlidir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

******* ******* :

Doktor Bey,
Yurttidisinda oldugum icin burdaki doktora guvenemeyerek sonuclarimi yaziyorum. oncelikle, yaklasik bir haftadir sol kasigimda, tam yumurtalik noktasinda surekli agri ve dokundugumda hassasiyet var.Doktor ultrasonla bakti birsey yok dedi ama agrinin noktasi oldukca belirgin. idrar tahlili sonuclarim da;
Color: Yellow
Appearance: turbid
Specific Gravity: 1.015
Blood: +
Glucose: Nil
Bilirubin: Nil
Urobilinogen: Normal
Protein: Nil
Nitrites: Nil
Ketone: Nil
PH: 5.5
Leucocyte: ++
RBCs: 4-6 HPF
Pus cells: 25-30
Epithelial Cells: many
Bacteria: +
Mucus: +
Doktor Bey, bu arada, reglime 2 gun var. Bu sol kasiktaki noktasal agrinin da bununla bir ilgisi olabilir mi?Bir de alakasi olabilir mi bilmiyorum ama,sag gogsumun ust tarafinda dokunamama derecesinde bir aci olustu son iki gun icerisinde,ve dokundugumda da sanki bir kas yumagi var.Doktor sadece ciprofloxcacin 500 mg verdi,gunde iki tane.Yardimci olursaniz cok sevinirim.


Cevap:

Yurt dışındaki doktora güvenmeyerek sitemize danışmanız ve bize güvenmeniz bizi mutlu etti.Ama doktorunuz gerekeni yapmış gözüküyor.Doktor idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenmiş.Verdiği tedavi uygun.Ancak idrar kültürü testi ile enfeksiyon tanısı çok daha kolay ve doğru koyulur.Bu arada bol su için,şikayetleriniz geçmezse mutlaka idrar kültürü yaptırın.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

  Sorularınızı cevaplayalım