İdrar Kültürü Testi Değerlendirme

Merhabalar, eşimde (kadın) 1 yıldır zaman zaman tekrarlayan idrarda yanma durumu var. Bir çok antibiyotik kullandı ama yinede geçmedi en son ki doktorumuz idrar testi istedi testte 6-7 lökosit görüldü ve sonunda idrar kültürü istedi sonuçları rica etsem değerlendirebilir misiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba öncelikle eşinize geçmiş olsun diliyorum. Eşinizin antibiyogram test sonucunu değerlendirdim. Burada öncelikle şu bilgiyi vermek isterim. Testte adı geçen antibiyotiklerden hassas olanlar eşinizdeki enfeksiyona iyi gelenler dirençli olanlar ise enfeksiyona etken olan bakteriyi öldürmeye gücü yetmeyenler anlamına gelir.

Eşinizde dirençli yani antibiyoriklere karşı daha dayanıklı bir bakteri olan ESBL pozitif olan E.COLİ üremiş. ESBL pozitif olan E. coli enfeksiyonlarının tedavisi daha zorlu bir süreçtir. Antibiyogram sonucuna göre eşinizdeki enfeksiyona hassas yani ESBL pozitif olan E.coli yi öldürmeye etkili olan antibiyotikler ise az sayıda çıkmış. Muhtemelen bu nedenle önceden de tedaviye tam yanıt vermemiş  eşiniz.

Eşinize iyi gelebilecek hassas antibiyotikler:

Bunlar ise sırasıyla; Piperasilin-Tazobaktam, Gentamicin,  Amikasin, Nitrofurantain, Fosfomicin olarak gözüküyor.

Bunlardan  Nitrofurantain ve Fosfomicin antibiyotikleri ağızdan verilen ilaçlardır, ancak Piperasilin-Tazobaktam, Gentamicin,  Amikasin ise enjeksiyon yoluyla verilen iğne olarak bilinen antibiyotiklerdir.

Öncelikle tedavi konusunda tabii ki eşinizi takip eden doktor muayene bulguları ve klinik bulgulara göre en doğru tedaviyi planlayacaktır. Büyük olasılıkla ilk aşamada Fosfomicin tercih edilecektir. Zira özellikle amikacin ve piperasilin tazobaktam antibiyotikleri genellikle yatan hastalara hastane ortamında verilen antibiyotiklerdir.

Verilen tedavi sonrası eşinizin tedavi olup olmadığı da tedavi sonrası yapılacak idrar kültürü testinde mikroorganizma üremesi olmaması sonrası anlaşılacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.