İdrar tahlili yorumlaması

Öncelikle değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ben 27 yaşında erkeğim ve 3 aydan biraz daha uzun bir zaman dilimi (95 gün)) kadar önce cinsel bir ilişkim oldu. 92.günde yaptırdığım idrar tahlilinde eklemiş olduğum görüntülerdeki sonuçları aldım. Bel soğukluğu ve klamidya gibi bakteriyel hastalıkları kapıp kapmadığım konusunda endişe taşıyorum , sizce bu sonuçlar bende bu bakterilerin olmadığını net olarak gösteriyor mu? Tekrar teşekkür ederimBen enfeksiyon hastalıklarına gittim durumumu anlattım idrar testi istedim gonore ve klamidya için geldim dedim böyle bir test yaptılar açıkçası bilmiyorum genel bir idrar kültürü mü yoksa cybh testi mi diye ? Bakteri yönünden negatif aldım şökosit falan da negatif çıktı ayrıca listede göremediğiniz ve bahsettiğiniz test sonuçlarım ( hiv hepatit vs..) hepsi negatif .

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler dilerim, tahlilinizi inceledim, ancak bu normal bir idrar kültürü mü yoksa klamidya açısından yapılmış bir idrar tetkiki mi net olarak belli değil. Çünki normal idrar kültüründe klamidya veya bel soğukluğu(gonore) sonuçları çıkmayabilir. Ancak özellikle klamidya aranan kültür ise sorun görünmüyor. Ayrıca herhengi bir şikayetiniz var mı, idrarda yanma veya üretral akıntı gibi, belirtmemişsiniz. Eğer herhangi bir şikayetiniz yok ve klamidya açısından bakılan kültür ise herhangi bir sorun görünmüyor.
HIV, HCV ve HBsAg tetkiklerinizin negatif çıkması da gayet güzel.

Göndermiş olduğunuz sonuçlarda Gonore ve Klamidya yönünden herhangi bir tahlil bulunmuyor. Bu tahlili genel bir idrar kültürü olarak değerlendirebiliriz ve idrar kültürü yönünden temiz çıkmış.
Ancak yapılan tahlillerde bel soğukluğu ve gonoreye dair bir sonuç olmadığından bu hastalıkları kapıp kapmadığınız konusunda bilgi alamıyoruz. Ancak  eğer şikayetleriniz var ise,(cinsel organınızdan akıntı gelmesi gibi) bu yönde (klamidya, üreaplasma, mycoplasma veya gonore gibi) ilave tahliller yapılması yönünden bir üroloji doktoruna başvurabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.