İdrar tahlilinde eritrosit

Merhaba,Genelde kasık bölgemde, bacaklarımda ve testis bölgemde (özellikle boşalmadan sonra), bazen de belimde, kısaca çok değişken şekilde, ağrılar oluyordu. Hayat kalitemi çok da etkilemeyecek şekilde ama bir şekilde de dikkatimi çeken tuhaf bir durum vardi. Bir kaç kere de disürim oldu. İdrar kanalımda bir doluluk hissediyorum hep. Bir idrar tahlili yaptırdım ve sonuç aşağıdaki gibi çıktı. Özellikle eritrosit beni çok endişelendirdi. Acaba yorumlayabilir misiniz?İdrar Analizi, Tam- Glukoz (İdrar analizi) : NEGATİF - Bilirubin (İdrar analizi) NEGATİF - Keton (İdrar analizi) NEGATİF - Dansite (İdrar analizi) 1030 - Eritrosit (İdrar analizi) ESER- pH ( idrar analizi) 5.5 - Protein (İdrar analizi) NEGATİF - Ürobilinojen (İdrar analizi) 0.2 mg/dL- Nitrit (İdrar analizi) NEGATİF - Lökosit esteraz (İdrar analizi) NEGATİF- Mikroskopi (sediment) (İdrar analizi) Her alanda ortalama; 1-2 lökosit ve 5-6 eritrosit görüldü.45 yaşındayım, beyaz erkeğim.

Tahlil.com Cevabı :

İdrar tahlil sonucunuzu inceledim.Eritrosit dışında diğer sonuçlar normal. İçiniz rahat olsun endişe etmeye gerek bir durum yok bu haliyle. 5-6 eritrosit çok yüksek bir değer değil. İdrar yollarınızda bir hastalık olup olmadığını belirlemek için ise tek başına çok fikir vermez. Şüpheli yani korunmasız bir cinsel ilişkiniz var mıydı?
Belirttiğiniz şikayetler cinsel temas sonrası üretrit (üretra iltihabı) gibi durumlarda da olabilir. Bunun tanısı için ancak idrar tahlilinden başka ilave tahlillere de gerek olabilir.
İdrar yoluyla kum dökme, taş düşürme gibi durumlarda da idrarda eritrosit olabilir ama daha çok olması beklenir normalde.

Sonuç olarak şikayetleriniz de olduğu için, ağrı ve idrar yaparken yanma gibi,doğrudan bir üroloji uzmanına ileri tahlil ve muayene için başvurmanızda yarar olacaktır.İdrar yollarını ve böbrekleri inceleyen ultrason muayenesi, mesane incelemesi ve gerek görürse prostat ve üretra enfeksiyonlarını araştırmak için ilave tahliller de isteyebilir doktorunuz.

Geçmiş olsun dilerim.