İdrar tahlilinde nitrit, lökosit, yassı epitel sonuçları beni korkuttu. İdrar yaparken yanma yaşıyorum.

Merhaba, hastanede idrar ve kan tahlili yaptırdım. Sonuçlarım çıktı fakat bayram dolayısıyla randevu bulup gösteremedim. Sonuçlarımın yorumlanmasını istiyorum. Herhangi cinsel yolla bulaşan bir hastalık ve ya acil tedavi gerektiren bir durum olup olmadığını merak ediyorum. Özellikle nitrit, lökosit, yassı epitel sonuçları beni korkuttu. İdrar yaparken yanma yaşıyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. İdrar tahlillerinizi sorunuzla beraber göndermediğinizden tahlil sonuçlarınızı geniş ölçekli değerlendiremedim. Dilerseniz [email protected] adresine tahlillerinizi  gönderirseniz tahlil yorumumu tekrar güncelleyebilirim.

Belirttiğiniz bilgileri değerlendirdiğimizde ise, idrarda yanma şikayetiniz varlığı ile tahlillerinizde belirtilen durumlar (idrarda nitrit, lökosit ve epitel)  göz önüne alındığında idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğiniz yönünde bilgi alabiliyoruz.İdrar tahlilinde nitrit ve lökositin birlikte görülmesi ve buna idrarda yassı epitel varlığı eklenince idrar yolu enfeksiyonu tanısı öne çıkıyor. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu yönünden en doğru bilgiyi ( idrar yolu enfeksiyonuna yol açan mikroorganizma ve buna iyi gelen antibiyotiğin ne olduğunu ) idrar kültürü tahlili verir. Bu tahlili yapan bir merkez bulursanız bayram tatilinde bunu yaptırabilirsiniz
Şu aşamada sadece bu tahliller ile antibiyotik başlanması eğer aşırı şikayetiniz yok ise uygun olmayabilir. Ancak şikayetleriniz artarsa bir hastanenin acil servisine başvurup tedavi için doktora danışabilirsiniz. Muhtemelen size bir antibiyotik tedavisi başlayacaktır. Ancak bu idrar kültürü yapılmadan planlanırsa muhtemelen tahmini bir enfeksiyona tahmini bir antibiyotik tedavisi için zemin hazırlayacaktır.

Sonuç olarak idrar yollarınızda bir enfeksiyon şüphesi var, bunun kesin teşhisi için idrar kültürü tahlili gerekmekte. Bu tahlili yapacak bir merkez bulursanız yaptırmanızı öneririm. Eğer şikayetleriniz çok yoğun değilse bol bol su içip bayram tatili sonrasını bekleyip mümkünse bir üroloji doktoruna veya kadın doğum doktoruna başvurun.
Şikayetiniz artarsa bir hastanenin acil servisine başvurun.

Verdiğiniz bilgiler ışığında basit bir idrra yolu enfeksiyonu ilk akla gelen ihtimal, bu veriler ise cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon var dememiz ise mümkün değil.Uzak ihtimal.