İdrar yolu ağrım ve yanmam neden gecmemektedir?

MERHABALAR 38 YASINDA ERKEK HASTAYIM YAKLASIK 7 AY ÖNCE İDRAR YOLUMDA YANMA, AĞRI VE DEVAMLI İDRARA SIK ÇIKMA SIKINTILARIMDAN DOLAYI ÜROLOJİ DOKTORUNA GİTTİM. BANA İDRAR , KAN, İDRAR TESTLERİ ULTRASONLA BAKMA VE EN SONUNDA YAKLASIK 10 SANİYE SÜREN SİSTOSKOPİ İŞLEMİ YAPTI VE PROSTAT İLTİHABI TESHİSİ KOYDU. HEMEN ANTİBİYOTİK , PROSTAT İCİN GENİSLETİCİ İLAC VE AGRI KESİCİLER VERDİ . YAKLASIK 3-4 AY BU İLACLARI KULLANDIM BUNUN YANINDA BANA BİTKİSEL İLACLARDA VERDİ YANMAM AZALSIN DİYE . 4 AYIN SONUNDA BENDE HİCBİR İYİLESME OLMADI. EN SONUNDA BANA YESİL RECETELİ SİNİR UCLARINI UYUSTURAN BİR İLAC VERDİ 2 AY KULLANDIM VE BENDE HİCBİR FAYDA GÖRÜLMEDİ. BEN O 5 AY İCİNDE İCMEDİĞİM ALTERNATİF TIP OTLARI HAPLARI KALMADI BUNUN YANINDA HAMAM, HACEMAT, SÜLÜK DÜSÜNÜN HER SEYİ DENEDİM BENİM BU YANMAM VE ACIM GECMEDİ.BUNDAN 1,5 AY ONCE BASKA BİR DOKTORA GİTTİM HERSEYİMİ ANLATTIM BANA GENİS CAPLI BİR SİSTOSKOPİ AMELİYATI ONERDİ VE 1 SAATLİK BİR OPERASYONLA SİSTOSKOPİ OLDUM BANA SÜRHELENDİĞİM SEYLER CIKMADI SÜKÜR DEDİ BELKİ BASKA DOKTOR OLSA TÜMÖR VAR DİYEBİLİR AMA DEDİ BEN DEMİYORUM DEDİ.PATALOJİ RAPORUM CIKTI SİZEDE EKTE GÖNDERİYORUM SANKİ O SONUCTA BİSEYLER YAZIYO AMA TAM YORUM YAPMADI .BANA İLACSIZ BOL SU ACI BAHARAT YOK YEMEYE DİKKAT ETMEM GEREKEN BİR TEDAVİYE BASLATTI. FAKAT BENDE HİCBİR GELİSME OLMADI. ARTIK PSİKOLOJİM ÇOK KÖTÜ İŞ HAYATIM EV HAYATIM CİNSELLİK BİLE ETKİLENİYOR COK AGRIM OLUYOR O ESNADA. SİZDEN RİCAM PATOLOJİ RAPORUMU EN AYRINTISIYLA BANA YORUMLAMANIZ VE VERECEĞİNİZ ONERİ VE TAVSİYELERİNİZİ BANA İLETMENİZİ RİCA EDİYORUM. ARTIK BEN ESKİ DURUMUMA DÖNEMİCEKMİYİM HİSSİ OLUSTU BENDE .SİMDİDEN TESEKKÜR EDERİM.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Patoloji sonucunuzu inceledim. Prostat bölgenizden polip çıkarılmış biyopsiye de gönderilmiş.
Malignite yani kanser veya kötü huylu bir tümör yönünden bir bulgu çıkmamış. Yani kanser yönünden temiz çıkmış sonucunuz.
Sonuç olarak da patoloji raporunda üretra iltihabı yani üretrit yönünden bulgular çıkmış.Üretrit  ise, idrarı atmanıza yarayan cinsel organınızda bulunan ve idrarı  vücudun dışına taşıyan tüpün iltihaplanması ve tahriş olması durumudur.
Şikayetleriniz buna bağlı olabilir ancak yazdıklarınızdan sizden üretrit araştırılması yönünde inceleme yapılmadığını görüyorum. Üretrit yani üretra iltihabı etkenleri Üreaplasma, mycoplasma ve klamidya bakterileridir. Üretrite bunlardan biri etken olabilir. Bu yönde de üretral akıntınızdan üretrit yönünden mikrobiyolojik tahliller (üretral akıntı kültürü, üretral akıntı mikroskopisi) ve sperm kültürü gibi tahlillerin yapılması gerekecek görüşündeyim.
Bunun için tercihen bir üniversite hastanesi veya eğitim araştırma hastanesine başvurunuz. Üroloji bölümünden randevu almalısınız.
Kullandığınız bitkisel ilaçların da bu hastalığınızı tedavi etmeye yaramayacağı görüşündeyim.
Yapılacak mikrobiyolojik incelemeler sonrası doktorunuz uygun bir antibiyotik tedavisi planlayabilir.
Hastalığınız yapılacak ayrıntılı muayene ve üretrit enfeksiyonu sebep olan mikrobiyolojik etkenin saptanması ile tedavi edilebilir.Mağızdaninizi bozmanıza gerek yok. Ancak belirttiğim gibi bir üniversite veya eğitim araştırma hastanesinde bu konuda uzmanlaşmış doktorlara başvurmanızı öneriyorum.
Yukarıda belirttiğim üretal akıntı kültürü, üretral akıntı mikroskopisi, sperm kültürü ile birlikte idrar kültürü tahlillerinin de mutlaka yapılması gerekiyor hastalığınıza kesin bir teşhis koyulabilmesi için.
Bu süreçte soğuk ve buzlu içeceklerden, alkolden uzak durun, baharatlı gıdalar tüketmeyin ve mümkünse kabız kalmayın.
Bu etkenler şikayetlerinizi arttırabilir.
Sağlıklı günler ve acil şifalar diliyorum, geçmiş olsun.