İlişki sonrası Vdrl Rpr Testi için yeterli süre?

MerhabalarBen şüpheli temas sonrası 53.gunde eğitim araştırma hastanesinde test oldum.oldugum test 4.kusak cobas cihazı ile yapıldı.hiv testi için uygun süre mıdır? Birde vdrl rpr testi oldum aynı gün onun sonucunuda ekleyeceğim. Vdrl rpr testinin son süresi nedir? Olduğum zaman 53.gün yeterli midir? Tüm tahlillerim hakkında yorumunuzu bekliyorum.şimdiden çok teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, test sonuçlarınızı inceledim. Herhangi bir sorun görülmüyor.HIV testini uygun zamanda yaptırmışsınız. Ancak şüpheli bir ilişkiniz var ise, kafanızdan da HIV endişesini tamamıyla atmak istiyorsanız ilişki sonrası, 3 ay ve 6 ay sonra Anti HIV testi yaptırmanızda yarar var. Bu test sonuçları da negatif çıkarsa başka bir test  yaptırmanıza gerek olmayacaktır.

VDRL-RPR testi de, eğer enfeksiyona tyakalanılırsa  ilişkiden sonra en geç 6 hafta içinde pozitifleşmektedir.Bu nedenle sizin test olduğunuz 53. gün uygun süredir.
Sonuç olarak frengi yönünden riskinin bitmiş olup başka bir VDRL testİ yaptırmanızA gerek bulunmamaktadır. Ancak HIV için ilişki sonrası 3. ve 6. aylarda Anti HIV antikor testi yaptırmanız uygun olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.