İltihaplı sedef romatizması hastalığı olan kişinin hepatit b tahlil sonuçları

Anti HIV (Kemiluminesans veya benzeri) Nonreaktif (:0.19),HBeAg (Kemoluminesans veya benzeri Nonreaktif (:0.481),Anti HCV (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri) Nonreaktif (:0.13),Anti HBc IgM (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri)Nonreaktif (:0.08), HBsAg (Kemoluminesans veya benzeri) Reaktif (:1547.23),Anti Hbc IgG (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri)Reaktif (:8.71), Anti HBe (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri) Reaktif (:0.02),Sifilis Nonreaktif (:0.07),HBV-DNA, kantitatif 876 ml,Anti HBs (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri) Nonreaktif (:2.64),Anti HIV (Kemiluminesans veya benzeri)Nonreaktif (:0.34),Anti HCV (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri) Nonreaktif (:0.14),Anti Hbc IgG (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzer iReaktif (:8.55)) ,HBsAg (Kemoluminesans veya benzeri) Reaktif (:1596.52) 2 kere çalışıldı. yeni numuneyle tekrarı uygundur.Hocam merhaba, annemde iltihaplı sedef romatizması var. 2 yıl tedavi gördü verilen ilaçlar ona iyi gelmedi. Dokturumuzu değiştirdik bu tahlilleri bizden istedi lakin çok açıklama yapılmıyor içerik olarak bu konuda bizi aydınlatır mısınız? Sonuçlar nedir romatizma hastasınin hangi ilaçları kullanması gerektiğini anlayabiliyor musunuz? Ne yapmamızı önerirsiniz lütfen yardımci olun.. annemin her gün bir kemik çıktığında ağrı oluyor hiçbir şekilde kullanamıyor vücudunu ağrı kesicilerle ayakta tutuyoruz. Dönüşünüzü bekliyorum ??

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle annenize geçmiş olsun dileklerimizle birlikte acil şifalar diliyoruz. Annenizin sonuçlarını inceledik, sorunlu olanları aşağıda belirtiyorum.

HBsAg (Kemoluminesans veya benzeri) Reaktif (:1547.23),
Anti Hbc IgG (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri)Reaktif (:8.71)
HBV-DNA, kantitatif 876 ml
HBsAg (Kemoluminesans veya benzeri) Reaktif (:1596.52)

Bu sonuçlara göre anneniz Hepatit B enfeksiyonu geçirmiş.HBS ag değerleri yüksek.
HBV-DNA değeri 876 çıkmış, HBeAg testi de 0.481 çıkmış,. HBV-DNA değerinin düşük olması ve HBeAg nin de negatif olması olumlu. Annenizde aktif bir hepatit olmadığını ve muhtemelen Hepatit B taşıyıcısı olduğunu ve bulaştırıcılığın olmadığını gösteriyor. Ancak doktorlarınız gerek görür ise ilave tahliller de isteyebilir.

Gelelim annenizdeki iltihaplı romatizmaya, bununla ilgili bir tahlil sonucu ve tanıya dair bir bulgu göndermemişsiniz. Bu hastalık için ideal olarak Romatoloji, immünoloji ve gerekirse fizik tedavi doktorlarına başvurmanızda yarar var.
Bu doktorları özellikle romatoloji ve immunoloji doktorlarını üniversite hastanelerinde ve/veya büyük illerdeki şehir hastanelerinde bulabilirsiniz.
 Annenizdeki ağrı şikayetleri de muhtemelen romatizmal hastalığa bağlı. Hepatit B enfeksiyonu ile bir ilişkisi yok ağrı şikayetlerinin. Kullanacağı ilaçların seçimini ise anneninizin muayenesi yapacak belirttiğimiz branşlardaki uzman doktorlar yapmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz.