Kalp krizi şüphesi nedeniyle tahlillerim

Merhabalar hocam gectigimiz 2 gundur derin nefes alıs verisimde sol kalp hizası gibi tarif edebilecegim bir noktada batma hissi yaşadım dun gece de uyandıgımda nabzım 100 ustundeydi bunun uzerine acile gittim ekg kan tahili ve akciger filmi cektirdim hastaneden bir sıkıntı olmadıgını soylediler kalple alakalı aklımda soru isareti kalmamasını soylediler fakat suan hala nefes alırken batma hissi yasıyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Gönderdiğiniz tahlil sonuçlarını inceledim. Kalp krizi şüphesiyle tahlil yapıldığını belirtiyorsunuz. Kalp krizi şüphesinde istenen en önemli tahlil troponındir. Bu tahlil de size yapılmış. Sonuç 0.10 dan düşük çıkmış. Bu çok iyi bir sonuç. Normalde bu tahlil kalp krizinde kalp kasındaki  hasara bağlı yüksek çıkarken siz de düşük çıkmış. En azından kan tahlili olarak kalp krizi olasılığını ortadan kaldırıyor  troponin sonucunuz.Doktorunuz da zaten bu yönde görüş bildirmiş.

Diğer tahlillerinizi de inceledim.CRP ve lökosit değerlerinizde az da olsa bir yükseklik var. CRP değeriniz 5 den düşük çıkması gerekirken 9.12 çıkmış. WBC yani lökosit değerinizde de az da olsa bir yükseklik var. 11.36 çıkmış. Her iki değerinde (CRP ve WBC yani lökosit) yüksek çıkması bir enfeksiyon ihtimalini akla getiriyor. Bu yönde belki ilave tahlillere gerek duyabilir doktorunuz şikayetinizin durumuna göre ALT değeriniz de hafif de olsa yüksek çıkmış.57 değeri normalin üst sınırı olan 50 nin üstünde. Bu da karaciğer yağlanması, bazı ilaçların kullanımı gibi durumlarda yüksek çıkabilir. Ancak sizde ciddi bir yükseklik olmadığından bunu da şimdilik kayda değer almamalıyız.Diğer tahlillerde de kayda değer bir anormallik bulunmuyor.

Nabzınızın 100 olması normal değil 80'i çok geçmemesi önerilir. Nabzınızın tekrar 100 ve üstü olması durumunda farklı zamanlarda ve farklı saatlerde  tekrardan bir kardiyoloji veya dahiliye doktoruna ileri tetkik ve muayene için başvurabilirsiniz.

Derin nefes alıs verişinizde  sol kalp hizası gibi tarif edebilecegim bir noktada batma hissi olması devam ederse kalp kirzi olasılığının şu aşamada son muayene sonrası ekarte edildiği göz önünde bulundurulduğunda bir de göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekebilir. Zaten siz de batmanın devam ettiğini belirtiyorsunuz. Bu durumda göğüs hastalıkları doktoruna da başvurunuz.Akciğer filmi başta olmak üzere ilave tahliller de istenebilir sizden.