Kan tahlil yaptırdım.Gilbert Sendromu olduğum söylendi.Gilbert Sendromu Nedir?

Kan tahlili sonrası Gilbert Sendromu olduğum söylendi. Bilüribin testim de normalden yüksek çıktı.Gilbert Sendromu tehlikeli midir?

Tahlil.com Cevabı : Oksijen taşıyan alyuvarlar (eritrositlerin) yaşam süreleri dolduğunda parçalanmakta ve bu parçalanma sonucu "bilüribin" dediğimiz bir madde ortaya çıkmaktadır.Bu atık bir madde olduğundan vücudumuzdan da atılmalıdır. Bilüribinin vücudumuzdan atılması ,karaciğerde bazı enzimlerin çalışması sonrası oluşmaktadır. Gilbert Sendromunda ,bilüribinin vücuttan atılması için görevli enzimlerden biri iyi çalışmamakta ve kanda bilüribin (İşlenmemiş durumdaki indirekt bilüribin ) artmaktadır.Bu hastalarda da indirekt bilüribin testi yüksek çıkmaktadır.Sizde de bu tür bir tahlil sonucu olduğundan tanınız koyulmuştır. Gilbert sendromu genetik geçişli bir hastalıktır.Hayati bir tehdit oluşturmaz.Ancak uzun süreli açlık, ağır fiziksel eksersiz gibi durumlarda,indirekt bilüribin miktarı artarak, gözlerde sarılık belirginleşebilir.