Kan tahlilimi yorumlamanızı rica ediyorum

6 ayda bir kan tahlili yaptırıyorum son yaptırdığım tahlilde 6 değer referans dışı doktor bir ay sonra kan sayımı yaptır dedi , sizin değerlendirmenizi öğrenmek istiyorum , yardımcı olursanız sevinirim.Saygılarımla.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram tahli sonuçlarınız ve gönderdiğiniz raporda bulunan bazı biyokimya ve hormon kan tahlillerinizi inceledik.
Genel olarak normal dışı değerleriniz tam kan sayımı tahlilinde yer alanlar.
RBC diğer adıyla eritrosit (alyuvar) sayısı, HGB (hemoglobin) ve HCT (hematokrit) değerleri düşük çıkmış. Temel olarak bu kan değerlerindeki düşüklük klinik olarak anlamlı. Bu değerler kansızlık  diğer adıyla da anemi bulgusu olarak değerlendirilir.Ancak ileri derecede bir kansızlıktan söz edemeyiz. Doktorunuzun dediği gibi 1 ay sonra tekrar tahlil yaptırmak mantıklı olabilir. .Kansızlığınız farklı nedenlere bağlı olabilir.Demir eksikliği ihtimali ilk akla gelen.
Ancak demir ve vücudumuzdaki demir depolarını gösteren ferritin değeri normal çıkmış. Bu da demir eksikliğinin sizde olmadığını gösteriyor.
LYM (lenfosit) değerindeki çok hafif yüksekliği ve diğer kan sayım parametrelerindeki (MCH, NEU, BAS) hafif sapmaların klinik olarak bir anlamı yok, sizi korkutmasın.

Bu arada açlık kan şekeri (glukoz) değerinizde de minimal bir yükseklik var. 101 çıkmış. Biz genel olarak açlık kan şekerinin 100 ün üstünde olmasını istemeyiz. Kilo probleminiz olup olmadığını bilemiyoruz.Ailesel bir şeker hastalığı öykünüz var ise tedbiren de olsa olası bir insülin direnci veye potansiyel bir şeker hastalığı riskine karşı bir insülin testi de yaptırabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.