Kan tahlilinde MPV yüksekliği

Hocam seğirme soruma ilave olarak hemogram testlerimi de gönderiyorum.

Tahlil.com Cevabı : Merhaba, hemogram testinizde çok hafif bir MPV yüksekliği var. MPV, ortalama trombosit hacmi anlamına gelir.Trombosit denen kan hücrelerinin boyutlarının değerlendirilmesinde kullanılır.Ancak tek başına yüksekliğinin  klinik bir anlamı bulunmaz.
MPV yüksekliği, Sigara kullanan kişilerde, yüksek tansiyon varlığında, şeker hastalarında ve obez kişilerde olabilir.
Zaten kan tahlilinde  trombosit değeriniz de normal çıkmış..Hemogram test sonucunuzu normal olarak değerlendirebiliriz.