Kan uyuşmazlığı ile ilgili ne yapmamızı önerirsiniz ?

Önümüzdeki sene içerisinde hamile kalmayı planlıyorum. eşimle kan gruplarımız şu şekilde:anne 0 rh(-) baba ab rh(+)Kan uyuşmazlığı ile ilgili ne yapmamızı önerirsiniz acaba?

Tahlil.com Cevabı :

Rh uygunsuzluğu sadece baba Rh(+) pozitif, anne Rh (-) negatif iken sorun yaratıyor.Sizde de böyle bir durum var.Bu konuda sizi kısaca bilgilendireyim.
RH uygunsuzluğunda anne adaylarına Anti D iğnesi uygulanmaktadır. Anti D iğnesini,eğer doktorunuz farklı bir şey önermediyse,hamile kalınması durumunda uygulatmak durumundasınız. Kan uyuşmazlığında amaç, anne adayının Rh pozitiflere karşı antikor oluşturmasını engellemektir. Bu nedenle kan grubu Rh(-), eşi Rh (+) olan gebelere,gebeliklerinin 28. haftasında , anti-D iğnesi yapılmalıdır. Doğumdan sonra ise, bebeğin kan grubunun Rh pozitif olması durumunda, ilk 72 saat içinde yeniden anti-D iğnesi yapılmalıdır.Anneye, düşük, dış gebelik, kürtaj gibi durumlarda da, girişimin hemen ardından anti-D iğnesi yapılmalıdır.Kadın doğum uzmanınız size gebe kalmanız durumunda ayrıntılı bilgi verecektir.