Kanser Belirtisi Mi Acaba ?

Eşimin tahlil sonucu. Kendisi 29 yaşında , yakın zamanda vücut mantarı oluştu. Kollarında. İyleşme sürecinde şuan. Geçenlerde de kan tahlili verdi. Normal dışı gözüken kan değerleri gönderdiğim fotoğrafta gözüküyor. Tehlikeli bir durum var mı ? Erken teşhis almamız gereken ?

Tahlil.com Cevabı :

Bu sonuçlar asla kanser belirtisi olamaz. Sebeplerini de aşağıda çıklıyorum:
2 tahlil sonucu göndermişsiniz. İlki RBC bu eritrosit veya alyuvar olarak da adlandırılır. İnsan vücudundaki kırmızı küre sayısını ölçen bir testtir. 5.51 çıkmış. Zaten tahlil sonuç raporundaki referans değerlerde üst sınır 5.50. Buradan da anlaşılacağı üzere 0.01 lik bir sapma var. Bu kadar düşük bir sapma yani değerin referans değerinin 0.01 üstünde çıkması kabul edilebilir bir sonuç Kaldı ki bu değer 5.51 değil de örneğin 6.11 çıksaydı da bir kanser belirtisi veya bulgusu olarak tek başına asla kabul edilmezdi. Benzer şekilde monosit değeri de 10.4 ile yüksek çıkmış. Monosit de bir beyaz küre diğer adlarıyla akyuvar veya lökosit türüdür. Bunda da yükseklik 10'a kadar kabul edilir. Eşinizde 10.4 çıkmış. Bu da kabul edilebilir bir sonuç Ayrıca basit bir boğaz enfeksiyonunda bile kanda monosit değerleri enfeksiyonla mücadele için bu oranda yükselebilir. Zaten bu değer de asla tek başına bir kanser göstergesi değildir.
Sonuç olarak içiniz rahat etsin eşinizine ait gönderdiğiniz kan değerleri uzaktan da yakından da bir kanser belirtisi veya bulgusu olarak kabul edilmez.
Bu değerleri normal olarak kabul edebiliriz.Size ve eşinize sağlıklı günler dilerim.