Kanser şüphesi var mı?

Yaş: 26Cinsiyet: ErkekHocam ben kronik hepatit b hastasıyım. 4 aydır Fortevir 0,5 mg kullanıyorum. Hastalığım gereği bir yıldır belli aralıklarla kan veriyorum. Son tahlillerde HBV DNA çok iyi düşmüştü. Karaciğer enzimleri ALT ve AST de birkaç ay önce 100'ün üzerlerine çıkmışken artık normale döndü. Ama verdiğim kan tahlillerinde tam kan (hemogram)'a da bakılıyor ve tahlillerin neredeyse hepsinde Lym# ve Neu# değerleri normalken Lym% yüksek ve Neu% düşük çıkıyor. Enfeksiyon doktorunun yaptığı son kan tahlili sonuçlarının tamamını dosya olarak size gönderdim. Enfeksiyon doktoruna bu konuda bir şey sormadım. Kendisi de bana tam kanla ilgili bir anormallikten bahsetmedi. İnternette bu konuyu araştırdığımda lenfoma, kan kanseri gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği yazıyor. Ayrıca koltuk altlarımda hafif ağrılar hissediyorum. Bu internette okuduklarım yüzünden psikolojik de olabilir. Bu kadar pimpirikli olmayı kendime yakıştırmadığımdan hastane doktorlarıyla bu konuları rahat konuşamıyorum. Bu yüzden size sormak istedim. Beni endişelendiren bir durum. Belirsizlik ve kafamdaki soru işaretleri beni en huzursuz eden şey. Bu konularda, özellikle kanserden şüphelenmemin yersiz olup olmadığı konusunda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Gönderdiğiniz test sonuçlarını inceledim.Öncelikle hemen merak ettiğiniz soruyu cevaplayayım. Sonuçlarınızda kesinlikle bir kanser şüphesi yok.
Evet sonuçlarınızdan kronik hepatit B hastası olduğunuz anlaşılıyor. HBs AG ve HBe AG testleriniz REACTIVE yani pozitif çıkmış. Ama bunlardan çok HBV DNA testinizin değerlerinin düşmesi çok daha önemli ve sevindirici bir haber.Kullandığınız Fortevir ilacı da faydalı olmuş.
Kanser ile ilgili yapılan AFP (Alfa Fetoprotein) test sonucunuz da zaten normal çıkmış. Bu test karaciğer kanserlerinde yükselebilir ama sizde 6.32 ile tamamen normal çıkmış.
Gelelim merak ettiğiniz LYM ve NEU değerlerine. Öncelikle şunu belirteyim bu değerlerde sapma dikkate alınacak ölçülerde değil. Yani bu sizi asla kanser yönünden korkutmasın.
NEU yani nötrofil  44.8 çıkmış zaten 50 ye kadar normal iken çok az bir düşme olmuş, LYM yani lenfosit ise 47.5 çıkmış, çok az bir yükseklik var bu da zaten 40 a kadar normal.Bu değerler dışında tam kan sayımı (hemogram) testinizde  tüm parametreler normal çıkmış. Bu kadar ufak sapmalarla asla akla lenfoma, kan kanseri gibi hastalıklar gelmez.
LYM değerinizdeki bu hafif yükseklik ile NEU değerinizdeki bu hafif düşüklük asla dikkate alınacak bir durum olmadığı gibi kanser yönünden de hiç bir düşünceyi akla getirmez. Basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunda bile bu değerlerde bu kadar sapma olabilir. Ancak asıl önemli olan kan sayımı parametrelerinizin hepsi normal.Sunuç olarak sizin de ifade ettiğiniz üzere bu test sonuçları ile kanserden şüphe etmek yersizdir.
Hepatit B yönünden doktorunuzun önerdiği sıklıkla kontrol ve takiplerinizi sürdürmeyi ihmal etmeyin lütfen.

Sağlıklı günler dilerim.