Kansermiyim

Önümüzdeki hafta icinde sol over kist ameliyati olucam bu arada annem 3 ay önce endometrium kanser tanisiyla rahmini aldirdi su an kanser tedavisi görüyor bugün muayene oldum ve ameiyat icin gerekli tahliller yapildi CA-125 : 36.6 cikinca korktum 35 üzerindeki deger riskli diye biliyorum dr 7cm basit bir kist fakat birinci derece risk altindasin almamiz gerek yumurtalikta hasar varsa yumurtalıgida alabilirim dedi lakoroskopi olacagim bende kansermiyim korkmalimiyim fobi olustu bende bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

Tahlil.com Cevabı :

Sorunuza hemen cevap vereyim. Belirtiğiniz 36.6 çıkan CA-125 değeri ile hiçbir doktor size kanser diyemez. Bu değer daha yüksek çıkmış olsa, örneğin 47 veya 55 gibi yine size kanser tanısı sadece bu değere bakarak konulamazdı. Öncelikle bir bilgi vereyim. CA-125 testi verilirken adetli olmamak gerekir. Bu testi eğer adet döneminde verdiyseniz sırf bu nedenle bile yüksek çıkabilir CA 125 sonucunuz.
Kaldı ki 35 üst sınırı olan bir test de 36,6 gibi minimal bir yükseklik çok dikkate de alınmamalıdır. Bu arada CA 19-9 ve AFP testleri de tümör markırıdır. Bunlar da zaten sizde normal çıkmış.
Doktorunuz annenizde kanser olması sebebiyle sizi riskli görmüş. Kaç yaşında olduğunuzu belirtmemişsiniz ancak 40 yaş üstü kişilerde yumurtalık kistlerinde kanserleşme riski de bulunabilir. Bu nedenle kistin alınmasını doktorunuz tedbiren uygun görmüş. Şu aşamada panik olmanızı gerektiren bir durum yok. CA 125 değerinizde endişe verici bir yükseklik yok ve sadece bu hafif yükseklikle kanser tanısı asla koyulmaz. Kaldı ki CA-125 değeri normal olup da yumurtalık kanseri olan vakalar da vardır.
Yumurtalık kistinin kötü huylu olup olmadığından emin olunmadığı durumlarda laparoskopik  cerrahi tercih edilir.Doktorunuz da bu nedenle muhtemelen bu operasyonu yapacak.
Doktorunuz gereken bilgiyi ve gereken girişimi planlamış. Operasyon sonrası çıkarılacak kist veya yumurtalıktan yapılacak patolojik inceleme sonrası kötü huylu bir durum olup olmadığı ortaya çıkacaktır.
Şu anda kanser yönünden bir fobinizin olmasına hiç gerek yok. Doğru zamanda doğru işlem yapılıyor. İçiniz rahat olsun.
Sağlıklı günler diliyorum.

Kanser hastalığı ve tanısına dair sitemizdeki diğer içerikleri ise aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz.

Kanser Tahlilleri
Kanser Tanısı