Karaciğer Ile Sıkıntılı Bir Şey Varmıdır?

Hocam Kolay gelsin Babam için yazıyorum Sedef , Şeker ve yüksek tansiyon hastasıdır. Kontrollü 3 ayda 1 Sprella sedef için iğne kullanıyor. Tenaviral küçükken geçirdiği hastalık için kullanıyor. coversyl plus , NORVASC , glifor, haftada 1 d vitamin kullanıyor.Pazartesi hacettepede detaylı ultrasyona girecek. son 2 sonucu ektedir yorumlayabilir misiniz acaba?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Babanızın sonuçlarını inceledim. Sırasıyla görüşlerimi iletiyorum.Problemli çıkan sonuçları sırasıyla inceleyelim:
Tam kan diğer adıyla da hemogram  testinde bazofil, trombosit ve PCT değerlerinde çok hafif sapmalar var ancak bunlar kayda değer değil. Örneğin erkeklerde trombosit değeri 400 e kadar normal sayılır babanızdaki 367 değeri bir anormallik olarak değerlendirilemez.
Gelelim diğer testlere, Anti Hvc IGG testi pozitif çıkmış. Bu test sonucu bir hastalığı göstermez.Babanızın önceden  Hepatit B virüsü ile karşılaşmasından sonra oluşan antikorların babanıza ömür boyu doğal  bağışıklık sağladığını gösterir.
Babanızın bilirübin değerleri de yüksek. Bu duurnda ilk olarak akla safra yollarındaki problem gelir. Direkt bilirübin yüksekliği  erişkinlerde en çok tıkanma sarılığında görülür. Tıkanma sarılığında karaciğer dışındaki safra yollarında değişik nedenlerle safra akışı durmaktadır. Bunun nedeni yapılacak ultrason muayenesinde belli olacaktır. Ayrıca kan yağı olan trigliserit, AST, ALT,GGT  testleri de yüksek. AST, GGT ve ALT testleri de karaciğer fonksiyon bozukluklarında yüksek çıkabilir.  Bunun sebepleri yine safra yollarında olabilecek probleme de bağlı olabilir. Ayrıca kilo fazlalığı da varsa karaciğer yaplanması ve mevcut olan diyabet de buna sebep olabilir. Trigliserit de kan yağıdır. Bu da kilo fazlalığı nedeniyle yüksek çıkabilir. Şeker hastalığı da tetikleyebilir yüksekliği.
Prokalsitonin yüksekliği de farklı nedenlere bağlı olabilir.Bu ara bir enfeksiyon bulgusu var ise babanızda bu nedenle de yüksek çıkabilir.Ancak çok hafif bir yükseklik olduğundan klinik durumuna göre babanızın dikkate de alınmayabilir.
Ürik asit değeri de yüksek babanızın. Ürik asit 7.5 çıkmış. Bu yükseklik gut hastalığında olabilir. Proteinden düşük bir diyet önerilecektir babanıza. Son olarak da kreatin değeri yüksek babanızın bu da böbrek fonksiyonlarında bir bozukluğun ön habercisi olabilir. Fosfor değeri de az da olsa düşük çıkmış. Bu durumda fosfor içeren bitkisel gıdalar veya balık tüketmek yararlı olabilir.
Sonuç olarak babanızda olan diyabet hastalığı sistematik bir hastalık olduğu için böbrek, karaciğer gibi bazı organlarda hasara yol açabilir. Sonuç olarak ayrıntılı ultrason muayenesi özellikle karaciğer, safra yolları ve  kesesi ve böbrekler  yönünden bilgi verecektir.  Şu aşamada panik olacak bir sonuç yok bu değerlerde ama yüksekliklerin nedeninin araştırılması ve gerekecek tedavi yönünden ileri muayene ve tahliller yapılacaktr.

Babanıza ve size sağlıklı günler dilerim.