Karaciğerimde sorun olabilir mi? İdrarda ürobilinojen ve bilirübin yüksekliği var.

İdrarımdaUbg 3+Bıl 2+Not posBact bolEpi 23Bld 3+Rbc 88Ket +- Değerlerim normalmi

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Tahlil sonuçlarınızı inceledik.
Problemli sonuçları sıralayalım. İdrarda ürobilinojen (UBG), bilirübin, bakteri ve rbc diğer adıyla da eritrosit ve epitel yüksek çıkmış. Bunlar normal değil. İdrarda BLD pozitif olması da idrar yollarında kanama olduğunu gösteriyor zaten idrar da rbc pozitifliği de bunu destekliyor.

Ürobilinojen, bilürübin maddesinin yıkım ürünüdür.Normalde idrarda düşük oranlarda olabilen ürobilinojenin yüksekliği ise karaciğerde yüksek oranda bilirübin oluştuğunu gösterir ki bu da normal bir durum değildir.
İdrar bilirubin tahlil sonucu pozitif olarak rapor edildiyse kişide bir karaciğer hastalığı veya safra yolları tıkanıklığı bulunuyor olabilir.
Sonuç olarak sizde bilirübin ve ürobilinojen oranları yüksek. Bunun sebepleri farklı nedenlerle olabilir.

Bunları sıralayalım:

Siroz, akut hepatitin iyileşme dönemi,
Hepatitin erken dönemi, karaciğer nekrozu
Bazı ciddi enfeksiyonlar,
Kalp yetmezliği,
Bazı toksik ajan ve ilaçların gereğinden çok kullanılması,
Kolanjitis( safra yollarında enfeksiyon), safra kesesi hastalıkları.
Dokularda kanama sonrası,
Kabızlık durumları,
Pernisiyöz anemiler,
Kurşun zehirlenmesi
Bazı ateşli hastalıklar

İdrar tahlilinde ürobilinojen ve bilirübin  görülmesi olağan bir durum değildir. Doktorunuz bunun nedenine  yönelik muayene ve tahliller üzerinde yoğunlaşır.
Karaciğer fonksiyonlarını gösteren biyokimyasal kan tahlilleri, karaciğeri görüntüleyen ultrasonografi muayenesi başlıca tahlillerdir.

İdrar tahlilinde bir diğer anormallik ise, bakteri, eritrosit ve kanama görülmesi. Bunlar da idrar yollarında bir enfeksiyon olabileceğine dair kanıtlar. Bu nedenle de enfeksiyon kaynağını araştırmak için idrar kültürü testi yapılması uygun olacaktır.İdrarda nitrit oranınız da yüksek çıkmış (NIT) bu da idrar yolu enfeksiyonu düşüncesini destekliyor

Sonuç olarak başta safra kesesi hastalıkları ve karaciğer hastalıklarının araştırılması yönünden ultrason muayenesi ile birlikte bir gastroenteroloji uzmanı veya dahiliye uzmanına başvurmanızda yarar var. İleri tetkikler de isteyebilirler. Ayrıca idrar yollarınızdaki olası enfeksiyon için de tercihen bir üroloji uzmanına ileri tetkik için başvurmalısınız.

Bunlar dışında diğer tahlillerde kayda değer bir sorun görülmüyor.