Kene sokması sonrası tahlil sonuçlarım

Hocam bana kene sokması sonrası yapılan testler bunlar bu atıklarım REFERANS DISI cıktıgı icin merak etim ? 4 tanesine dosyalar bölümüne atım sadece 1 tanesi sıgmadı oda *ALBÜMİN (serum /plazma ) Sonuc 51 sonuc birimi g/L Referas degeri 35_50 sonucları doktor normal dedi hocam SİZCE SONUCLAR nasıl?1.Hocam asıl sorumda su bu referas dısı cıkan sonucların hivle baglantısı olurmu?*ben son iliskimden tam 90. Günde Özel bir hastanede 3. Nesil sadece antikora bakan ANTİ HİV (Kemiluminesas veya benzeri ) testi oldum 90. Gün negatif geldi zaten bu testen sonra hicbir sekilde iliski yasamadım .hani 6 ay 1 sene olayları varya onun icin merak etim?2. Sorum. tam 90. Günde yapılan 3. Nesil anti hiv kemiluminesas veya benzeri testler negatif bu kesinmidir ? Yokda 6. Ayda bida test yapılmalımı yada** PCR test yaptırmalımıyım?3. Sorum. İmilümin sistemi ve bagısıklık sistemi baskılanmıs kisilerde benim yaptırdıgim ANTİ HİV (KEMİLUMİNESAS VEYA BENZERİ) sadece ANTİKOR testindede 90 . Günde kesin ve net sekilde sonuc verirmi?4. Sorum .Birde bu kene sokması sonrası Atıgım testleri hivin YÜKSELTME ,DÜSÜRME etkisi oluyormu?YANİ HOCAM 90. GÜN YAPTIRDIGIM 3. NESİL HİV TESTİ ANTİ HİV KEMİLEMİNESAS TESTİ NEGATİF ARTIK KESİN SONUCMIDUR BUCünki internete herkez baska birsey diyor?*Birde Atıgım tahlil sonucları nasıl?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Kene ısırması önemli bir durumdur.Ancak belirttiğiniz ve gönderdiğiniz test sonuçlarının HIV ile uzaktan veya yakından bir ilişkisi yok. Bu testlerin normal veya normal dışı çıkmasının HIV enfeksiyonu ile uzaktan veya yakından ilişkisi bulunmuyor.
Kene sokması tehlikeli bir durumdur ve ardından size olduğu gibi bazı tahliller yapılmalıdır.Kene sokması sonrası en riskli durum kişide kanama olmasıdır. Bunu değerlendirmek için size PT, INR ve kan sayımı testleri yapılmış.Değerlerinizde korkutucu bir yükseklik şu an itibariyle yok. Zaten doktorunuz da bu tür bir bilgi vermiş size. Albümün testi düşük oranda referans dışı çıkmış ve klinik bir anlamı yok.
Burada dikkat çeken PT ve INR testlerindeki yükseklik. Sizde az da olsa yüksek çıkmış her 2 değer. Bu değerler çok daha yükselirse kanama riskiniz olabilir. Ancak şu an itibariyle takip etmek yeterli,  korkulacak bir durum yok.
Kene sokması sonrası ateş ve kanama gibi durumunuz olursa mutlaka hastaneye başvurunuz.  4-5 gün sonra da testleri tekrar ettirebilirsiniz.Özellikle PT ve INR testleri ile birlikte kan sayımı yani hemogram testini.

Ancak önceden de belirttiğim üzere kene sokması ve sokma sonrası tahlillerin HIV ile hiçbir ilişkisi yok ve HIV yönünden ilave tahlil yaptırmanıza kesinlikle gerek bulunmuyor.

HIV yönünden 90. günde yapılan ANTİ HİV (KEMİLUMİNESAS VEYA BENZERİ  antikor testinin negatif olması HIV yönünden konunun kapandığını gösterir. Başka bir teste gerek bulunmamaktadır. Gönderdiğiniz testler HIV sonuçlarına da asla etki göstermez.

Sağlıklı günler dilerim.