Kızılay Testleri Hakında ve NAT testi

Mehraba hocam ben kızılaya kan vermistimVe bana kanınız ulastı hayat kırtardınız diye sms gelmedi ama ilk bagıstan sonra 2 ay sonra kan verebilirsiniz yazıyordu ve 2 ay dolduktan sonra kan ver. Org sitesine baktımda tam kan bagısı ve afres trombosit bagısı yapmak icin randavü alabilirsiniz yazıyor bu kanda bir problem olmadınımı gösterir ?❓️Ben kanda bir sıkıntı olsa kan bagısı yapmak icin randavü vereceni düsünmüyorum cünkü?*sorum su hocam kızılay NAT testi diye bir test yapıyormus bu antikor testimi?*kan bagısından 52 günde ve 89. Günde özel hastanede Anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor testi yaptırdım 2 teste NEGATİF geldiVe hebatit sifilis testleride negatif geldiBu yaptırdım testler negatif geldine göre kızılayınTestleride kesinlikle Negatifmi gelmistir?*90. Günde yaptırdım 3. NESİL veya 2. Nesil bilmiyorum anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor Test inegatifligi kesinmidir?*cünki 90. Günde yaptırdım test negatif geldi ama Doktor 6. Ayda bida yapalım dedi sizce gereklimi?Baska test yaptırayımı?(Lütfen sırası ile cevaplarsanız minetar olurum)Bir uzman doktor olarak testnerin detayını ve bu konuda uzman olarak cevabınızı bekliyorum hocam

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba NAT testi Nükleik Asit Testi nin ilk harflerinden adını alır. HIV tanısında kullanılabilen çok duyarlı ve HIV virüsünün genetik materyalini ortaya koyan bir testtir. Bu antikor testi değildir direkt olarak HIV virüsünün genetik materyalini araştırır ve çok güvenilirdir.

Gelelim sizin testlerinize 90. gün de yapılan antikor testinin negatif çıkması yeterlidir. 6. ayda tekrar bir teste gerek bulunmamaktadır

89. Günde özel hastanede Anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor testin negatif çıkması yeterlidir. Sonuç olarak bir uzman doktor olarak sizin HIV yönünden negatif olduğunuzu net bir şekilde söyleyebilirim.