Kızımın tahlil sonuçlarını yorumlar mısınız?

21 aylık kizim 15 gündür geniz akıntısı ve burun akıntısı için doktora.gitmistik.Genel bir kan tahlili yaptırdık rica etsem tahlil sonucunu yorumlar mısınız

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Çocuğunuzun tahlillerini incelediğimizde wbc ( lökosit) değeri 18.05 ve plt ( trombosit) değeri de 647 değeri ile yüksek çıkmış.Çocuğunuzun yaşı da göz önüne alındığında ve beraberinde geniz akıntısı ve burun akıntısı gibi üst solunum yolu şikayetlerinin de olduğu ve 15 gündür devam ettiği de bilindiğinden ilk olarak akla mevcut enfeksiyon nedeniyle bu değerlerin yüksek çıktığı geliyor.
Ayrıca kan sayımı testinde çocuğunuzda HGB değerinin 11.4 ile normalin altı olması,HCT değerinin 33.9 ile normalin altı olması, demir bağlama kapasitesinin 414 ile yüksek olması, demir değerinin 49 olması bir anemi (kansızlık) olabileceğini akla getiriyor.
Vitamin B 12 değeri de hafif de olsa yüksek çıkmış ama bu değer 1000 i geçmedikçe kabul edilebilirdir sizin kızınızda da 1000 in altında 962 çıkmış.Sonuç olarak bu değerler ile akla kötü bir hastalık gelmez merak etmeyin. Ancak enfeksiyon ve kansızlık bulgularının gözlendiğini belirtebiliriz.  Ancak yine de PLT yüksekliği yönünden çocuğunuzun muayene bulguları ile birlikte bir çocuk doktorunun  değerlendirmesi gerekebilir.
Son olarak D vitamini değeri de az da olsa düşük doktorunuz bu yönde de bir öneri ve tedavide  bulunabilir.25 Hidroksi Vitamin D değeri 26.42 çıkmış biz bu değerin en az 30 olmasını isteriz.

Geçmiş olsun dileklerimle,