Kolesterol 240mg/dl LDL 168 mg /dl hdl 58 mg/dl kolesterol sonuçlarım böyle çıktı ve 40mg lık ilaç verdiler diyet yapmamı söylediler

Kolesterol 240mg/dl LDL 168 mg /dl hdl 58 mg/dl kolesterol sonuçlarım böyle çıktı ve 40mg lık ilaç verdiler diyet yapmamı söylediler ama diyetisyene gitmemmi gerekir 66 kiloyum 164 boy 35 yaşındayım vatandaşa yüksek kolesterol var ve kalp hastası tedirgin oldum sonuçlardab tam olarak ne anlamalıyımlütfen yardımcı olurmusunuz

Tahlil.com Cevabı :

Yapılan biyokimya tahlillerine göre kolesterol ve kötü kolesterol olarak da bilinen LDL değerleri yüksek çıkmış.Bu tabii ki istenen bir durum değil.
Kalp hastalıkları, damar hastalıkları gibi durumlar için kuşkusuz risk oluşturacaktır.
Şeker hastalığı, metabolik sendrom gibi durumlarda da benzer sonuçlar görülebilir.

Yüksek olan bu değerleri düşürmede  düzenli egzersiz ve diyet ilk aşamada bunları düşürmede etkili olacaktır.

Doktorunuz da gerek görürse ilave bir takım tahliller isteyebilir.