Koleterol Hakkında

Hocam merhabalar,24 yaşındayım son 7-8 aylık süreçte evden çalışma, yağlı yiyecekler ile beslenme dolayısı ile 67 kilodan 75 kiloya çıktım ve yağlanma oranım yüksek. Haraketliliğim de çok çok azdı maalesef. Son dönemde her gün egzersiz yapmaya dikkat ediyorum. Kan testi yaptırdım kapsamlı olarak. Buradaki kolestrol sonuçları normalin biraz üzerinde gözüküyor anladığım kadarıyla. Durum hakkında endişelenmeli miyim? Karaciğer yağlanması, kolestrol gibi değerlerim tam olarak ne durumda? Ne tavsiye edersiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Kolesterol değeriniz 231 çıkmış. Üst sınır ise 200. Yani az da olsa bir yükseklik var. Beraberinde kötü kolesterol olarak bilinen ve düşük çıkmasını istediğimiz LDL kolesterol da 130 üst sınırken 141 ile yüksek çıkmış. Ancak bu da hafif bir yükseklik. Bir diğer nokta ise iyi kolesterol olarak da bilinen ve yüksek olmasını istediğimiz HDL kolesterol da düşük çıkmış. Bir diğer kan yağı olan trigliserit de yüksek çıkmış. Bu da 200 üst sınırken 265 ile oldukça yüksek çıkmış.
Ancak bu değerlerdeki sapmalar  henüz korkutucu ve endişe verici boyutta değil. Açlık kan şekerinizin de normal çıkmış olması olumlu. Henüz telafi etme fırsatınız var yani.Yaşımız henüz genç düzenli egzersiz ( örneğin günde 10 000 adım atmak gibi) bu değerler normale dönebilir. Beraberinde de başta hayvansal yağlar, fast food ve kırmızı eti azaltan bir diyet uygulamanız da çok yararlı olacaktır.

Gönderdiğiniz test sonuçlarını incelediğimde ALT, AST ve GGT testleri karaciğer fonksiyonarı hakkında bilgi veiri. Bu testlerden ALT değeri yüksek çıkmış. Bu değer 66 çıkmış. 40 ın altında olması idealdir. Bu da bir karaciğer yağlanmasının göstergesi olabilir. henüz ciddi bir karaciğer yağlanması beklemiyorum. Ancak  AST ve GGT testleri normal sınırlarda.

Diğer test sonuçlarınızda ise kayda değer bir anormallik görülmüyor. Size önerimiz düzenli egzersiz, kırmızı et ve alkoldan uzak durmanız, bol su tüketmeniz, şekerli içecek ve gıdaları minimale indirmeniz.

Sağlıklı günler dileriz.